SACEUR: Ruská armáda nemá dost sil na průlom v Charkovské oblasti

Ruská armáda nemá dostatečný počet pozemních sil k dosažení strategického průlomu v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Ve čtvrtek to uvedl vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) Christopher Cavoli, agentura Reuters.

"Rusové nemají potřebné počty na to, aby učinili strategický průlom... nemají na to ani schopnosti a dovednosti," řekl Cavoli po jednání Vojenského výboru NATO v Bruselu. Vyjádřil také přesvědčení, že ukrajinské síly udrží své obranné linie v Charkovské oblasti.

Rusko zahájilo 10. května novou ofenzívu na Charkovskou oblast, která se nachází u společné hranice na severovýchodě Ukrajiny. Do ofenzívy bylo nasazeno asi 30 000 vojáků ruské armády, kteří zaměřili své úsilí na pohraniční lokality Lypcy a Vovčansk. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vzhledem k situaci zrušil své návštěvy Belgie a Španělska.

Ukrajina dnes uvedla, že se v Charkovské oblasti snaží "stabilizovat" frontovou linii. Podle výpočtů agentury AFP na základě údajů amerického Institutu pro studium války (ISW) dobylo Rusko od 9. do 15. května 278 čtverečních kilometrů ukrajinského území.

Cavoli uvedl, že spojenci Kyjeva urychlují dodávky pomoci pro ukrajinskou armádu. "Právě teď dostávají obrovské množství munice, obrovské množství systémů protivzdušné obrany krátkého dosahu a značné množství obrněných vozů," přiblížil.

Ukrajinské jednotky zastavily ruský postup v některých zónách Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde vede Rusko novou ofenzívu. Oznámila to ve čtvrtek ukrajinská armáda, informuje agentura Reuters.

Ruské jednotky postupují ve všech směrech, prohlásil ve čtvrtek během návštěvy Pekingu tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace Sergej Šojgu. Ukrajinská armáda toto tvrzení popřela.

"Situace v charkovském sektoru je nadále složitá, ale dynamicky se vyvíjí. Naše obranné síly ji částečně stabilizovaly a postup nepřítele v některých zónách a na některých místech zastavili," prohlásil mluvčí ukrajinské armády.

Ruské jednotky spustily novou ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny 10. května. Zatím se jim v ní podařilo dobýt 278 čtverečních kilometrů území, převážně v Charkovské oblasti, odhaduje AFP na základě údajů amerického Institutu pro studium války (ISW). Jde o nejvýraznější ruský územní zisk od prosince 2022, kdy se ruským silám podařilo opětovně dobýt Luhanskou oblast, dodává AFP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek zavítal do města Charkov na severozápadě Ukrajiny, kde ruská armáda v posledních dnech zaznamenala taktické a bojové úspěchy. Samotný Charkov je od hranice s Ruskem vzdálen asi 30 kilometrů, uvedla britská stanice BBC.

Podle Zelenského je situace na této části fronty momentálně "extrémně složitá", ale ukrajinská armáda ji má nadále pod kontrolou. Ve svém statusu na platformě Telegram Zelenskyj kromě toho napsal, že ukrajinští vojáci "způsobují okupantům značné ztráty" . Dodal, že pro složitost situace na severovýchodě Ukrajiny velení posiluje ukrajinské jednotky.

Podle Kyjeva se ruské jednotky snaží dosáhnout taktických zisků v oblasti obce Lukianci a města Vovčansk, ale ukrajinské protiútoky, dělostřelectvo a útoky bezpilotních letadel jim brání prosadit se v těchto oblastech.

Snížení aktivity ruské armády na tomto úseku fronty komentoval ve čtvrtek i generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny, který uvedl, že ukrajinská vojáci zmařili plány Ruska proniknout co nejhlouběji do městské zástavby Vovčanska a opevnit se tam.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

Řecko spaluje extrémní počasí. Země zažívá největší vedra v historii

V důsledku extrémně vysokých teplot byla ve čtvrtek již druhý den po sobě zavřena nejnavštěvovanější turistická atrakce v Řecku, Akropole v Aténách. V zemi probíhá nejčasnější vlna veder v historii, jak uvádí tamní média. Zavřeny byly rovněž školy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy