Saúdská Arábie: Proč se stala klíčovou zemí v jednáních o konci války na Ukrajině?

Saúdská Arábie, která se nachází tisíce kilometrů od Ukrajiny, se překvapivě stala jedním z hlavních zprostředkovatelů příměří v konfliktu mezi Kyjevem a Moskvou. Její role v těchto vyjednáváních nejen posiluje její mezinárodní prestiž, ale také jí otevírá cestu k možnému zapojení do budoucích jednání mezi USA a Íránem.

Saúdská Arábie se v posledních týdnech stala nečekaným, ale zásadním prostředníkem v jednáních o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem. Přestože hlavní roli v diplomatických snahách hrají Spojené státy, právě Rijád hostí nejdůležitější schůzky, které by mohly vést k nejvážnějšímu příměří od začátku války v roce 2022.

Saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán v posledních dnech přivítal v hlavním městě Rijádu nejen ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ale i americkou delegaci vedenou ministrem zahraničí Marcem Rubiem a poradcem pro národní bezpečnost Mikem Waltzem.

O den později saúdští představitelé zprostředkovali přímé rozhovory mezi Ukrajinou a Spojenými státy, přičemž výsledkem jednání je návrh na třicetidenní příměří. Tento návrh nyní zvažuje Moskva, přičemž ruský prezident Vladimir Putin již vyjádřil předběžný souhlas, ale upozornil, že zbývá doladit mnoho detailů.

Saúdská Arábie se podle The Conversation tímto krokem snaží upevnit svou pozici klíčového hráče na globální diplomatické scéně. Mohammed bin Salmán od roku 2022 prosazuje aktivní roli své země v regionální i světové diplomacii.

Zatímco v minulosti byl Rijád spojován spíše s agresivní politikou, například vojenskou intervencí v Jemenu, blokádou Kataru nebo zadržením libanonského premiéra Saada Harírího, nyní se korunní princ snaží změnit vnímání své země jako stabilizačního a vyjednávacího aktéra.

Tato proměna je patrná i v přístupu k ukrajinské válce. Saúdská Arábie si od začátku konfliktu udržuje neutralitu a udržuje vztahy s oběma stranami. Zatímco s Ruskem spolupracuje v rámci organizace OPEC+ na snižování těžby ropy, což Moskvě pomáhá zmírnit dopady západních sankcí, zároveň otevřela dveře Ukrajině a umožnila prezidentu Zelenskému vystoupit na summitu Ligy arabských států v roce 2023.

Role Saúdské Arábie v ukrajinských jednáních může mít širší dopad i na Blízkém východě, zejména v souvislosti s potenciální obnovou rozhovorů mezi Spojenými státy a Íránem. Rijád byl v minulosti z velkých mezinárodních jednání, například o íránském jaderném programu v roce 2015, vynechán. Nyní se snaží zajistit, aby se v případě obnovení těchto jednání stal jedním z hlavních aktérů.

Diplomatická rehabilitace Saúdské Arábie přichází v době, kdy se země snaží přilákat zahraniční investory a proměnit se v moderní hospodářské centrum, méně závislé na ropě. Posílení jejího mezinárodního postavení jako mírotvorného hráče tak může sehrát klíčovou roli nejen v geopolitice, ale i v hospodářské budoucnosti království.

Saúdská Arábie se tak z pozice regionální mocnosti stále více stává globálním diplomatickým hráčem, který může ovlivnit nejen průběh války na Ukrajině, ale i budoucí vztahy mezi světovými velmocemi. 

Související

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

Francie uspořádá další summit o Ukrajině, v Saúdské Arábii budou jednat USA s Ruskem a Ukrajinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron plánuje na čtvrtek 27. března uspořádat summit evropských lídrů, jehož hlavním tématem bude situace na Ukrajině a bezpečnostní otázky související s hrozbami ze strany Ruska. Oznámili to tři vysocí představitelé pro server Politico. O něco dříve, v pondělí 24. března, se v Saúdské Arábii uskuteční další kolo vyjednávání mezi USA, Ruskem a Ukrajinou.
V Džiddě jednají delegace USA a Ukrajiny. (11.3.2025) Prohlédněte si galerii

Naděje z Arábie. Jermak se podělil o první dojmy z jednání s Američany

Jednání mezi ukrajinskou a americkou delegací v saúdskoarabské Džiddě odstartovala ve velmi konstruktivním duchu, uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Jermak se schází mimo jiné s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem a poradcem Bílého domu pro národní bezpečnost Mikem Walzem. 

Více souvisejících

Saúdská Arábie válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Ilustrační fotografie.

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

před 2 hodinami

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev

Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy