Nový generální tajemník NATO Mark Rutte vyzval Evropský parlament k zásadnímu přehodnocení rozpočtových priorit s cílem posílit obranné rozpočty. Upozornil, že bez zvýšení výdajů na obranu může být evropská bezpečnost vážně ohrožena.
Rutte poukázal na to, že evropské země v průměru vynakládají až čtvrtinu svých národních příjmů na důchody, zdravotnictví a sociální zabezpečení. Podle něj by stačila malá část těchto prostředků k významnému posílení obrany.
NATO dlouhodobě apeluje na své členy, aby na obranu vydávali minimálně 2 % HDP. Tento cíl nyní splňuje 24 z 32 členských států. Americký prezident Donald Trump však nedávno vyzval spojence k navýšení výdajů na obranu až na 5 % HDP, což by bylo více než současné americké výdaje na úrovni 3,38 %.
Pro mnoho evropských zemí je dosažení 2 % HDP již značnou výzvou, a dosažení 5 % se zdá téměř nemožné. Rutte varoval, že konečný cíl NATO by se mohl pohybovat mezi 3,6 a 3,7 % HDP, pokud státy nezačnou lépe koordinovat nákupy zbraní, inovace a společnou obrannou výrobu.
Rutte zdůraznil nutnost užší spolupráce mezi NATO a EU. "Evropa a NATO musí být jednotní proti destabilizačním snahám Kremlu, hrozbám z Íránu a Číny, kyberútokům i šíření jaderných zbraní," uvedl. Dodal, že bezpečnostní situace v Evropě je alarmující.
Rusko-ukrajinská válka změnila přístup EU k obraně. EU jmenovala svého prvního komisaře pro obranu a Evropský parlament vytvořil plnohodnotný obranný výbor. To však vyvolává obavy z překryvu kompetencí mezi NATO a EU, což Rutteho předchůdce Jens Stoltenberg označil za riziko.
Rutte jako bývalý nizozemský premiér má hluboké porozumění fungování EU. Podle něj je klíčové, aby obě organizace spolupracovaly na podpoře Ukrajiny. "Mír na Ukrajině musí vycházet z podmínek, které budou v zájmu Kyjeva," zdůraznil.
Rutte podpořil Evropský obranný průmyslový program, který má za cíl posílit místní výrobu zbraní. Kritizoval současnou fragmentaci evropského zbrojního sektoru jako příliš pomalou a neefektivní. Zároveň varoval před vyloučením nečlenských zemí EU z těchto iniciativ.
"Inkluze nečlenských spojenců v evropských obranných programech je klíčová pro bezpečnost Evropy," uvedl Rutte. Podle něj transatlantická spolupráce v obranném průmyslu posiluje všechny zúčastněné strany.
Na závěr svého projevu v Evropském parlamentu Rutte varoval, že pokud Evropa nezvýší své obranné výdaje, čelí riziku, že se ocitne v bezbranné situaci. "Pokud nezvýšíme výdaje, začněte se učit rusky nebo zvažte emigraci na Nový Zéland," řekl s odkazem na bezpečnostní hrozby.
Posílení obrany, investice do zbrojního průmyslu a lepší spolupráce mezi NATO a EU podle něj nesnesou odkladu, protože bezpečnost Evropy je nyní vystavena největšímu riziku za poslední desetiletí.
Související
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
NATO , Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii)
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Počasí bude do konce března chladné. Teploty citelně klesnou
včera
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
včera
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
včera
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
včera
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
včera
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
včera
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
včera
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
včera
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
včera
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
včera
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
včera
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
včera
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
včera
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
včera
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
včera
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
včera
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
včera
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
včera
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
včera