Singapur se chystá popravit muže za pašování konopí. Neměl tlumočníka ani právníka, tvrdí aktivisté

Singapur se chystá popravit muže za obchodování s konopím. Podle serveru BBC se v roce 2013 podílel na pašování jednoho kilogramu marihuany z Malajsie do Singapuru. Proti popravě se postavila OSN i aktivisté, kteří tvrdí, že Tangaraju Suppiah byl odsouzen na základě slabých důkazů.

Singapur má jedny z nejpřísnějších protidrogových zákonů na světě, které jsou podle něj nezbytné k ochraně společnosti. Ty ale vyvolávají značné kontroverze, například loni byl v Singapuru popraven údajné za pašování mentálně postižený Malajsijec.

Nyní je na středu naplánovaná další kontroverzní poprava. Šestačtyřicetiletý muž byl odsouzen za údajné pašování marihuany, ačkoliv on i jeho rodina tvrdí, že je nevinný. Muže se zastali i aktivisté, kteří tvrdí, že Suppiah byl odsouzen na základě slabých důkazů. Úřady ale uvádí, že e mu dostalo řádného procesu.

"Vím, že můj bratr neudělal nic špatného. Vyzývám soud, aby se jeho případem zabýval od začátku," řekla novinářům na tiskové konferenci jeho sestra Leela Suppiahová. Rodina i aktivisté také poslali dopisy singapurské prezidentce Halimah Yacobové s žádostí o milost, a britský miliardář Sir Richard Branson vyzval k zastavení popravy a přezkoumání celého případu.

Podle aktivistů neměl obviněný dostatečný přístup k tlumočníkovi a své poslední odvolání musel obhajovat sám, protože jeho rodina nebyla schopna zajistit právníka. Singapurské úřady ale tvrdí, že požádal o tlumočníka pouze během soudního procesu, nikoli dříve. Údajně měl také přístup k právnímu poradci.

Branson tvrdí, že Singapur "se možná chystá zabít nevinného člověka za více než pochybných okolností. Trest smrti je již temnou skvrnou na pověsti země. Poprava po tak nebezpečném odsouzení by situaci jen zhoršila."

Pochybnosti o řádném postupu v případu má i OSN. Mluvčí Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) Singapur vyzvala, aby popravu odložil.

Související

Více souvisejících

singapur popravy

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 21 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 38 minutami

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy