Skandál londýnské policie. Přiznala chyby v případu, který za 36 let nevyřešila

Londýnská metropolitní policie se omluvila rodině Daniela Morgana, jehož vraždu za více než tři a půl dekády nedokázala vyšetřit. Důvodem byla mimo jiné i korupce. Pozůstalým má náležet blíže neurčené odškodné. 

Soukromý detektiv a otec dvou dětí Daniel Morgan byl zavražděn v roce 1987. Tehdy jej našli se sekerou v hlavě na parkovišti u hospody v Sydenhamu na jihovýchodě Londýna. Od té doby se táhlo vyšetřování, které podle BBC vyšlo na 40 milionů liber. 

Metropolitní policie se nyní po 36 letech omluvila rodině za chyby, které zmařily nalezení viníků. Komisař Mark Rowley uvedl, že k tomu mimo jiné přispěla korupce či nekompetence. Rodině podle něj byly dávány "prázdné sliby" a "falešné naděje" během pěti šetření v průběhu let, která však k ničemu nevedla.

Blízcí zavražděného detektiva mají obdržet i finanční odškodnění, policisté i zástupci rodiny uvedli, že detaily dohody zůstanou tajné. Obě strany ji ale považují za adekvátní.

"Slova nedokážou ospravedlnit bolest a utrpení, jakým si rodina za více než tři dekády prošla, zatímco bojovala za spravedlnost," prohlásil Rowley. S pozůstalými se podle svých slov sešel, aby zjistil, jak devastující dopad na jejich životy celý proces měl. 

"Vysvětlili mi, jak se zhoršila jejich důvěra v policii. Můj osobní závazek v boji s korupcí v této organizaci, který jsem dal při nástupu do funkce komisaře, nikdy nebyl silnější," dodal. 

Související

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Více souvisejících

Policie Velká Británie Velká Británie Vražda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 4 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 4 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy