Skandál: Předseda kanadského parlamentu odstupuje kvůli pozvání veterána SS na setkání se Zelenským

Předseda Dolní sněmovny kanadského parlamentu Anthony Rota se rozhodl rezignovat poté, co pozval 98letého veterána dobrovolnické divize SS Jaroslava Hunku na schůzku za účasti ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, píše agentura Reuters.

Rota se znovu omluvil za svou chybu a také poznamenal, že „veřejné uznání“, které poskytl bývalému nacistovi, zranilo mnoho lidí.

Právě se přehrává: Anthony Rota odstoupí z funkce předsedy Dolní sněmovny

Anthony Rota odstoupí z funkce předsedy Dolní sněmovny Video: CBC News

Rota již dříve vydal oficiální prohlášení, v němž vyjádřil lítost nad incidentem. Zdůraznil, že nikdo z poslanců a členů ukrajinské delegace o jeho záměrech nevěděl a ani on sám o této osobě neměl úplné informace.

Skandál s Gunkovým pozváním do parlamentu vypukl 22. září. Rota ho představil jako veterána z druhé světové války, který „bojoval za nezávislost Ukrajiny proti Rusům“. Nazval Hunku „hrdinou“ a vyzval přítomné v sále, aby mu poděkovali „za jeho službu“. Všichni přítomní, včetně kanadského premiéra Justina Trudeaua, tleskali ve stoje a Zelenskij veterána SS pozdravil zaťatou pěstí zdviženou vzhůru. 

Jaroslava Gunka, byl členem 14. granátnické divize Waffen-SS, známé jako „Galicia“, dobrovolnické jednotky sestávající převážně z etnických Ukrajinců pod nacistickým velením. Jaroslava Gunka, byl členem 14. granátnické divize Waffen-SS, známé jako „Galicia“, dobrovolnické jednotky sestávající převážně z etnických Ukrajinců pod nacistickým velením. Foto: CBS NEWS

Následně vyšlo najevo, že Hunka byl členem 14. granátnické divize Waffen-SS, známé jako „Galicia“, dobrovolnické jednotky sestávající převážně z etnických Ukrajinců pod nacistickým velením. Před kapitulací v roce 1945 byla přejmenována na První ukrajinskou divizi.

Vyznamenání veterána SS v kanadském parlamentu vyvolalo mezinárodní skandál. Polský velvyslanec  v Kanadě Witold Dzielski požadoval omluvu s tím, že „Galicie“ je zodpovědná za vraždu tisíců Poláků a Židů. Například v únoru 1944 se 4. haličský dobrovolnický pluk podílel na zničení polské obce Guta Pieniacka, kde bylo vypáleno 172 domů a zabito více než 500 lidí včetně žen a dětí.

Jaroslava Gunka, byl členem 14. granátnické divize Waffen-SS, známé jako „Galicia“, dobrovolnické jednotky sestávající převážně z etnických Ukrajinců pod nacistickým velením. Jaroslava Gunka, byl členem 14. granátnické divize Waffen-SS, známé jako „Galicia“, dobrovolnické jednotky sestávající převážně z etnických Ukrajinců pod nacistickým velením. Foto: CBS NEWS

Kanadské centrum pro výzkum holocaustu, Friends of Simon Wiesenthal, také požadovalo omluvu a vysvětlení. Zdůraznili, že „Galicie“ „je zodpovědná za masakry nevinných občanů, spáchané s nepředstavitelnou krutostí“. Kromě toho bylo vystoupení Hunky v parlamentu kritizováno OSN, Ruskem a Běloruskem.

Poslanci a členové kanadské vlády požadovali Rotovu rezignaci. Ministryně zahraničních věcí Melanie Jolieová označila incident za "nepřijatelný" čin a za "ostudu parlamentu a Kanaďanů".

Anthony Rota Justin Trudeau Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Jaroslav Hunka Kanada

Aktuálně se děje

před 35 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy