Slovák, který donášel Rusům, míří za mříže. Neplatil udělenou pokutu

Specializovaný trestní soud na Slovensku poslal Bohuše Garbára do vězení za vyzvědačství pro Rusko a braní úplatků. Soud nevyhověl žádosti odsouzeného o odpuštění zbytku dříve uloženého finančního trestu. Garbár si má nově odsedět přes rok a půl, proti rozsudku podal stížnost.

O případu informoval deník SME, který připomněl, že soud loni v únoru schválil dohodu o vině a trestu za přijetí úplatku a vyzvědačství. Garbárovi tehdy uložil souhrnný podmíněný trest odnětí svobody v délce tří let se stejně dlouhou zkušební dobou. 

Součástí byl také peněžitý trest ve výši 15 tisíc eur, který byl rozdělen do čtyř splátek. V případě nezaplacení hrozil odsouzenému až dvouletý trest vězení. Garbár splatil jen první splátku a žádal o odpuštění zbytku trestu kvůli nedostatku finančních prostředků. Soud mu nevyhověl s tím, že se zaplacením pokuty v rámci dohody souhlasil. 

Garbár před třemi lety na schůzce s člověkem vystupujícím pod jménem Sergej Solomasov slíbil, že získá citlivé informace a utajované skutečnosti týkající se slovenských bezpečnostních a zpravodajských služeb a spolupráce Slovenska, EU a NATO s Ukrajinou. 

Garbár byl zároveň spolupracovníkem konspiračního webu Hlavné správy, který se od jeho aktivit ve prospěch Moskvy distancoval. 

Související

Více souvisejících

soudy Slovensko Rusko špionáž

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 26 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy