Na Slovensku dnes proběhly jedny z největších protestů od tragédie spojené s vraždou novináře Jána Kuciaka v roce 2018. Demonstrace se konaly po celé zemi, přičemž největší shromáždění s více než 60 tisíci účastníky se uskutečnilo v Bratislavě na Náměstí svobody.
Organizátoři z občanského sdružení „Mír Ukrajině“ se kromě obvyklých požadavků poprvé veřejně obrátili na premiéra Roberta Fica s výzvou, aby odstoupil z funkce předsedy vlády.
Demonstranti vyjadřovali nesouhlas s orientací vlády směrem k Rusku a upozorňovali na možnost vystoupení Slovenska z Evropské unie, kterou připustil Ficův spolustraník Tibor Gašpar.
Protesty přerušil výpadek proudu, který ovlivnil ozvučení pódia, ale účastníci situaci vyřešili svícením mobilními telefony. Mezi řečníky vystoupili i známé osobnosti, včetně herců Bolka Polívky a Tomáše Maštalíra. Polívka apeloval na zachování demokracie a svobody a citoval Václava Havla, zatímco Maštalír kritizoval Ficovy výroky o údajném řízení protestů ze zahraničí.
Hlavním tématem protestů byla korupce, kterou aktivisté označili za hlavní faktor destabilizace země. Šéfka Nadace Zastavme korupci Zuzana Petková zdůraznila spojení vládní moci s korupčními kauzami.
Protesty se zaměřily také na Ficovy výroky o státním převratu, který měl být podle něj organizován opozicí a nevládními organizacemi. Tato slova opozice označila za pokus zakrýt neschopnost vlády řešit aktuální problémy.
Demonstrace, které začaly po Ficově prosincové schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, si kladou za cíl udržet Slovensko na proevropské cestě. Organizátoři již oznámili další shromáždění na 7. února a informovali o vybraných příspěvcích ve výši 100 tisíc eur na podporu dalších protestů. Policie přitom zavedla bezpečnostní opatření, aby zajistila klidný průběh akcí.
Ficova pozice je v této situaci pod značným tlakem. Stejně jako v roce 2018, kdy čelil rozsáhlým protestům a nakonec odstoupil, může současný vývoj vést k zásadnímu politickému zlomu na Slovensku.
Související
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
Slovensko , Protivládní protesty v Bratislavě (24.1.2025)
Aktuálně se děje
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
včera
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
včera
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno včera
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
včera
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
včera
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
včera
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
včera
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
včera
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
včera
WHO: Ebola se v tichosti šířila měsíce. Vakcína bude nejdříve za půl roku
včera
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
včera
V Kongu se šíří panika. Úřady nestíhají s ebolou držet krok
včera
Americký finančák nikdy nesmí zpětně kontrolovat Trumpova daňová přiznání
včera
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
včera
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
včera
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
včera
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
včera
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
včera
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
19. května 2026 21:57
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
Nové podrobnosti o úmrtí člena britské armády během jezdecké show ve Windsoru se objevily v ostrovních médiích. Pád z koně nepřežila čtyřiadvacetiletá vojačka, která se v minulosti zúčastnila i korunovace krále Karla III. Není tedy divu, že panovník na smutnou zprávu také reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková