Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zatčení vysokého představitele obrany kvůli údajné korupci naznačuje oslabující se postavení ministra obrany Sergeje Šojgua a rostoucí vliv bezpečnostních služeb. Toto tvrzení uvedli dva zdroje z ruské vlády a osoba s přístupem k informacím z Kremlu pro list The Moscow Times.

Všichni, kteří poskytli informace, si přáli zůstat v anonymitě kvůli citlivosti tématu.

Dlouholetý spojenec ruského prezidenta Sergej Šojgu odolal kritice silně prozahraničních frakcí a vzpoury soukromých Prigožinových vojáků Wagnerovy skupiny během prvních dvou let rozsáhlé invaze na Ukrajinu.

Zatčení jeho zástupce Timura Ivanova, jehož obrovské bohatství a nápadný životní styl byly všeobecně známé, ukazuje na souboj o zdroje a vliv uvnitř ruské elity na začátku Putinova nového prezidentského období, informovaly zdroje nezávislý list The Moscow Times.

„Především jde o přerozdělení trhu,“ řekl listu vysoký vládní úředník. „Ale veřejná rána táboru Šojgua je také velmi vážná. Ivanov dohlížel nejen na stavbu, ale i na vojenské zakázky – to je (na tom) největší a nejchutnější.”

Ivanov, který byl zadržen ve své kanceláři v úterý večer kvůli podezření z přijetí úplatku ve výši nejméně 1 milionu rublů (asi 10 500 dolarů) a ve středu vzat do vazby moskevským soudem, je považován za blízkého spojence Šojgua. 

Ve své roli dohlížející na výstavbu, bydlení a správu majetku pro ozbrojené síly často navštěvoval Rusy okupovaná ukrajinská území během celé invaze.

Prováděl inspekce bytového komplexu Mariupol, který Putin navštívil během své jediné cesty do okupovaného města. 

Luxusní životní styl Ivanova a jeho rodiny byl dobře známý ruským bezpečnostním službám a politické elitě.

Vyšetřování protikorupční nadace (FBK) zesnulého Putinova kritika Alexeje Navalného odhalilo okázalý život Ivanova, který rád slavil své narozeniny v St. Tropez a večírek s dalšími vysokými ruskými představiteli a podnikateli.

„Došlo k mnoha skutečným zneužitím, pokud jde o správu armádního majetku. Ale stálo za to ho kvůli nim před lety zatknout,“ řekl listu The Moscow Times zdroj blízký ministerstvu obrany.

Podle zdroje je významné, že zatčení přichází před Putinovou inaugurací do pátého prezidentského období a novou vládou, což naznačuje politické důvody a oslabuje pozici ministra obrany Sergeje Šojgua více než samotného Ivanova.

Zdroje listu Moscow Times se shodly, že zatčení Ivanova nebude mít vliv na schopnost ruské armády pokračovat v invazi na Ukrajinu, protože Ivanovova role není spojena s vojenskými záležitostmi.

Další ruský představitel uvedl, že to, co se stalo, je spíše v zájmu Putina, který nedovolí, aby se jakákoli skupina stala příliš mocnou, a toto zatčení bude veřejnosti prezentováno jako boj proti korupci.

Expert Andrej Soldatov pro The Moscow Times uvedl, že Federální bezpečnostní služba (FSB) pravděpodobně využije zatčení Ivanova k shromažďování informací o korupci v celém ministerstvu obrany, včetně jeho vedení.

Související

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

Rusko Sergej Šojgu (ruský ministr obrany) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy