Soud v Německu poslal útočníka, který v rychlovlaku zranil čtyři lidi nožem, na 14 let do vězení

Soud v Německu dnes poslal muže, který loni v rychlovlaku ICE nožem zranil čtyři lidi, na 14 let do vězení. Obžaloba čin považovala za terorismus a požadovala doživotí, naopak obhajoba trvala na duševní chorobě 28letého útočníka, zproštění viny a jeho umístění do psychiatrické léčebny.

Incident se stal loni v listopadu na trase z Pasova do Hamburku. Muž, který je označován jako Palestinec vyrůstající v Sýrii a který do Německa přišel v roce 2014, pobodal čtyři cestující, tři z nich utrpěli vážná zranění. Po činu se bez odporu nechal zadržet policií. Mnichovský soud v dnešním verdiktu uznal muže vinného z pokusů o vraždu a těžkého ublížení na zdraví.

Vyšetřovatelé byli přesvědčeni, že motivem byly radikální islamistické postoje, protože muž podle nich odmítal západní liberálně-demokratické zřízení. Z výpovědi svědků, kteří útočníka znají, podle kriminalistů rovněž vyplynulo, že chce žít ve státě uspořádaném podle islámského práva šaría. Vyšetřovatelé u muže navíc našli propagandistický materiál teroristické organizace Islámský stát (IS) s výzvami k atentátům.

Obhajoba zdůrazňovala, že muž není terorista, ale trpí paranoidní schizofrenií, kdy se cítí neustále pronásledovaný. O psychické chorobě hovořil po zadržení také útočník, který byl poté na základě prvního psychiatrického posudku skutečně hospitalizován. Podle obžaloby ale psychickou nemoc jen předstíral. To, že schizofrenií netrpí, ukázaly tři další posudky.

Související

Více souvisejících

Německo soudy útok

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 22 minutami

před 44 minutami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 55 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 6 hodinami

Černochová jmenuje nového šéfa vojenské rozvědky. Berouna střídá Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy