Soud ve Francii poslal do vězení dva muže, kteří napadli příbuzného Macronové

Dva muži půjdou do vězení kvůli útoku na příbuzného první dámy Brigitte Macronové, rozhodl v pondělí soud ve městě Amiens na severu Francie. Zatímco jeden obviněný stráví 12 a druhý 15 měsíců za mřížemi, třetí podezřelý byl zproštěn. 

O rozsudku informoval server France24. Podle britského deníku Guardian čelili obžalobě muži ve věku 20, 22 a 35 let. Všichni tři obvinění z napadení odmítali, dva se ale během procesu přiznali k vandalismu během jiného incidentu v dubnu v rámci protestů proti penzijní reformě prosazené prezidentem Emmanuelem Macronem. 

O útoku, k němuž došlo ve městě Amiens, informovala v polovině května BBC. Jean-Baptiste Trogneux byl napaden před rodinným obchodem s čokoládou, který se opakovaně stává terčem incidentů. Zasažen byl do hlavy, rukou a nohou. Útočníci po zásahu sousedů utekli, následně byli zadrženi policií. 

Macron označil útok za nepřijatelný akt a dodal, že násilí nemá v demokracii místo. Jeho žena poznamenala, že s rodinou soucítí. Otec napadeného muže řekl médiím, že útočníci překročili linii a urazili "prezidenta, jeho ženu a mou rodinu". 

Rodina ženy prezidenta vede cukrářskou firmu už po šest generací. Obchody rozeseté po severní Francii čelí útokům od chvíle, co se Macron ujal funkce hlavy státu. "Nemá s naším byznysem nic společného," zdůraznil Trogneux a dodal, že nechápe výzvy k bojkotu obchodů a produktů.  

Související

Více souvisejících

soudy Francie Brigitte Macronová Policie Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy