Španělsko se chce připojit k žalobě JAR v Haagu, která obviňuje Izrael z genocidy

Španělsko se chystá požádat Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) o povolení připojit se k žalobě Jihoafrické republiky (JAR), která obviňuje Izrael z genocidy v Pásmu Gazy. Tento krok oznámil ve čtvrtek španělský ministr zahraničí José Manuel Albares, informuje agentura AFP.

JAR podala žalobu koncem minulého roku k nejvyššímu soudu OSN, který řeší mezinárodní spory mezi státy, a obvinila Izrael z porušení úmluvy o genocidě během ofenzívy v Pásmu Gazy.

Izrael vehementně popírá obvinění z genocidy v Gaze, tvrdí, že jeho cílem jsou výhradně militantní skupiny Hamásu a že se snaží minimalizovat civilní oběti. Podle Izraele je však obtížné vyhnout se civilním ztrátám, protože Hamás se úmyslně skrývá v civilních oblastech.

"Naším hlavním cílem je ukončit válku v Gaze a pokročit směrem k dvoustátnímu řešení," uvedl Albares. Minulý týden Španělsko spolu s Irskem a Norskem uznaly palestinský stát, což vyvolalo rozhořčení Izraele.

K žalobě JAR se již připojily Mexiko, Kolumbie, Nikaragua, Libye a palestinští představitelé. Španělsko se tak stává druhou evropskou zemí po Irsku, která se rozhodla podniknout tento krok.

ICJ již v souvislosti s žalobou JAR vydal tři předběžné příkazy, ve kterých vyzval Izrael, aby zabránil úmrtím v palestinské enklávě, zvýšil humanitární pomoc a zastavil ofenzívu v Rafahu na jihu Pásma Gazy.

Palestinští představitelé také požádali ICJ v Haagu jménem "státu Palestina" o povolení připojit se k případu Jihoafrické republiky, která obviňuje Izrael z genocidy v Pásmu Gazy. Vyplývá to z žádosti zveřejněné v pondělí.  

Palestinští představitelé v žádosti podle AP uvádějí, že vojenská operace Izraele je součástí systematického úsilí o vymazání palestinské společnosti, její kultury a sociálních institucí. Žádost podepsal představitel ministerstva zahraničních věcí palestinské samosprávy Ammar Hidžází.

Není jasné, jak dlouho bude soudcům trvat, než o žádosti rozhodnou. Pokud jí vyhoví, palestinští představitelé se budou moci obrátit na soud písemně i během veřejných jednání. Palestinci ve své žádosti uvedli, že se jejich případ přímo dotýká.

ICJ rozhodoval o této záležitosti v rámci žádosti Jihoafrické republiky (JAR), aby nařídil Izraeli zastavení vojenské operace v pásmu Gazy včetně invaze do města Rafah. JAR po vynesení verdiktu ocenila "přísnější" příkazy ICJ. Rozhodnutí přivítala i Palestinská samospráva, podle které představuje mezinárodní konsensus o ukončení této války na Blízkém východě.

ICJ v lednu vydal předběžná opatření, která nařizovala Izraeli udělat vše pro zabránění smrti Palestinců a ničení v Gaze. Avšak žádost JAR o zastavení vojenských operací soud nevyhověl.

V únoru ICJ zamítl další žádost JAR o naléhavá opatření na ochranu města Rafah. Přesto zdůraznil, že Izrael musí dodržovat předchozí nařízení zaměřená na zlepšení humanitární situace.

Izrael důrazně popírá páchání genocidy v Gaze a tvrdí, že jeho cílem jsou pouze militanti Hamasu. Snaží se minimalizovat civilní oběti, i když to je obtížné, protože Hamas používá civilní oblasti jako úkryt pro své bojovníky.

"Opakované nazývání něčeho genocidou z toho genocidu nedělá. Opakování lži z ní nedělá pravdu. (V Pásmu Gazy) probíhá tragická válka, ale ne genocida," citovala AFP vyjádření právního zástupce Izraele Gilada Noama.

Související

Toni Kroos

Legendární Kroos se po konci kariéry loučí s celým Německem. Ve Španělsku se cítí bezpečně

Poté, co německá fotbalová reprezentace skončila své působení na domácím evropském šampionátu, když ve čtvrtfinále nestačila na Španělsko, skončila i kariéra velezkušeného německého reprezentanta Toniho Kroose. Nastala tak v jeho případě logická otázka, co bude dál. Zatím se ví, že překvapivě nebude bydlet a žít v Německu, ale ve Španělsku. Odůvodnil to strachem z nebezpečí pro svou rodinu a děti.

Více souvisejících

Španělsko Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) Izrael

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce sebrat státní vyznamenání "zrádcům" podporujícím Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující odebrání státních vyznamenání osobám označeným jako "zrádci". Podle serveru Ukrajinska pravda by se to týkalo těch, kteří podporují Rusko nebo se zapojili do jiných trestných činů proti Ukrajině.  

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

CNN: Tajné služby věděly o atentátu na Trumpa, měl ho spáchat Írán

Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. Tuto informaci přinesla v úterý americká televize CNN.

včera

včera

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Rusko a USA zareagovaly na návrh Zelenského na další mírový summit

Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských zástupců na další mírové konferenci o Ukrajině. Rusko uvedlo, že nejdřív musí pochopit, co ukrajinský prezident Zelenskyj myslí druhým mírovým summitem, než případně přijme pozvání k jednání, uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

včera

Jak funguje otroctví v KLDR? OSN zveřejnila znepokojivou zprávu

Organizace spojených národů (OSN) zveřejnila v úterý znepokojivou zprávu, která odhaluje systematické využívání nucené práce až po případy otroctví v Severní Koreji (KLDR). Uvedl to server NK News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy