Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ)

Palestina

Palestina se chce v Haagu připojit k obvinění Izraele z genocidy

Palestinští představitelé požádali Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu jménem "státu Palestina" o povolení připojit se k případu Jihoafrické republiky, která obviňuje Izrael z genocidy v Pásmu Gazy. Vyplývá to z žádosti zveřejněné v pondělí.  
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.
Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová: Putin skončí před soudem v Haagu

Většina šéfů vlád a států a lídrů politických stran zastřešených Evropskou lidovou stranou (EPP) ve čtvrtek na kongresu lidovců v Bukurešti vyjádřila podporu Ukrajině, která již třetí rok čelí ruské invazi. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová tvrdí, že ruského prezidenta Vladimira Putina čeká za válečné zločiny soud v Haagu.
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Soudní dvůr v Haagu začal projednávat obvinění JAR proti Izraeli z genocidy v Gaze

V nizozemském Haagu dnes začalo jednání Mezinárodního soudního dvora (ICJ) ohledně žádosti Jihoafrické republiky, aby bylo zahájeno řízení proti Izraeli. Jihoafrická republika tvrdí, že Izrael v palestinském Pásmu Gazy páchá genocidu. Před budovou soudu se dnes ráno sešlo několik stovek lidí s izraelskými vlajkami. Na demonstraci byli ale také lidé, kteří požadují svobodný palestinský stát a konec války v Gaze.
Sýrie, ilustrační foto

Sýrie u ICJ čelí řízení kvůli vraždám a mučení, vedou ho Kanaďané a Nizozemci

Nizozemsko společně s Kanadou zahájí u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) řízení proti Sýrii za mučení a jiné kruté, nelidské a ponižující zacházení a trestání vlastního obyvatelstva. Informovala o tom dnes nizozemská vláda na svých webových stránkách s tím, že se jedná o další krok v procesu dovolávání se odpovědnosti státu, který byl zahájen už v září 2020.
OSN, ilustrační fotografie.

Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci

Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudní dvůr by mohl své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců, píše agentura Reuters.
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Rusko má u soudu v Haagu námitky ve sporu s Ukrajinou

Ruská federace podala k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu (ICJ) předběžné námitky ve sporu s Ukrajinou, která odmítla obvinění Moskvy z genocidy. ICJ o pondělním kroku Ruska dnes bez dalších podrobností informoval na twitteru. U nejvyššího soudu OSN pro spory mezi státy mohou strany podat předběžné námitky, pokud se domnívají, že soud nemá v dané věci pravomoc.

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 20 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 42 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

Kreml popřel, že by jeho ofenzíva u Charkova selhala. Experti to vidí jinak

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nebyla neúspěšná, oznámil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy