Izrael v Haagu popřel genocidu: Je tam tragická válka, nedochází tam ale ke genocidě

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Právní zástupce Izraele Gilad Noam podle AFP podání JAR označil za výsměch úmluvy o genocidě, z jehož porušení tato země Izrael obviňuje. "Označovat něco znovu a znovu za genocidu z toho genocidu neudělá. Opakování lži z něj pravdu neudělá," řekl. "Je tam tragická válka, nedochází tam ale ke genocidě," dodal.

JAR žádá, aby MSD nařídil zastavení izraelského tažení ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Izrael však tvrdí, že tato operace je důležitá pro zničení hnutí Hamás.

Izrael si podle Noama uvědomuje, že v Rafahu je soustředěno velké množství civilistů, a také si je vědom úsilí hnutí Hamás využívat tyto osoby jako štíty. Právník uvedl, že v Rafahu se neuskutečňuje rozsáhlý útok, ale specifické a omezené operace spojené s opatřeními na evakuaci a podporu humanitárních činností.

Jihoafrická republika ve čtvrtek na půdě Mezinárodního soudního dvora uvedla, že situace v Pásmu Gazy dosáhla "nového a hrozného stadia". Připomněla také masové hroby, mučení či záměrné bránění přístupu k humanitární pomoci.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek tvrdil, že pozemní útok na Rafah je klíčovou částí mise izraelské armády pro zničení hnutí Hamás a zabránění útokům tohoto hnutí. Militanti vedeni Hamásem loni 7. října v Izraeli zabili přibližně 1200 lidí a dalších 240 zajali jako rukojmí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom izraelského premiéra z genocidy dlouhodobě obviňuje. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

"Erdogan rovněž obvinil izraelskou vládu z toho, že z Gazy udělala 'vězení pod otevřeným nebem' podobné koncentračnímu táboru již dávno před 7. říjnem. Ten den loni palestinské hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, zaútočilo na Izrael a v jeho pohraničí u Pásma Gazy pozabíjelo na 1200 lidí a dalších asi 250 jich uneslo jako rukojmí, z toho zhruba polovinu stále zadržuje," uvedla agentura.

Erdogan dále kritizoval izraelskou vládu za cílení na nemocnice, místa distribuce potravin a ostřelování humanitárních konvojů v Pásmu Gazy.

Server The Times of Israel uvedl, že to není poprvé, co Erdogan přirovnal Netanjahua k Hitlerovi. Například loni koncem prosince Erdogan prohlásil, že Netanjahu je horší, než byl Hitler.

Naopak administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nepovažuje zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy izraelskou armádou, která vede válku proti militantnímu hnutí Hamás, za genocidu, uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, informuje agentura Reuters.

Spojené státy podle Sullivana chtějí, aby byl Hamás ve válce poražen. Zároveň ale tvrdí, že plánovaná invaze ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, které Izrael považuje za poslední baštu Hamásu, by byla chybou.

"Nevěříme, že to, co se děje v Pásmu Gazy, je genocida. Důrazně jsme se vyjádřili, že toto tvrzení odmítáme," řekl Sullivan novinářům v Bílém domě.

Biden, který se uchází o znovuzvolení v listopadových prezidentských volbách, je na domácí politické scéně za podporu Izraele ostře kritizován i od svých příznivců. Někteří z nich totiž obviňují Izrael z páchání genocidy. Válka v Pásmu Gazy si podle tamních úřadů dosud vyžádala více než 35.000 palestinských obětí.

Sullivan zopakoval sobotní vyjádření Bidena a řekl, že v palestinské enklávě by mohlo nyní nastat příměří, kdyby Hamás propustil rukojmí, které unesl během bezprecedentního útoku na jih Izraele.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Vyšetřování hrozby teroristického útoku potvrzuje ruskou stopu, uvedl Rakušan ve Sněmovně

Ministr vnitra Vít Rakušan při jednání Poslanecké sněmovny prohlásil, že muž, který se během víkendu pokusil o žhářský útok na autobusy pražské MHD, měl skutečně vazby na Rusko. Občané podle něj mohou být v klidu, vyšetřování ale trvá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy