Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Budoucí americký prezident se nachází v nesnadné situaci. Svým voličům slíbil, že válku na Ukrajině ukončí, nicméně čelí řadě dilemat. „Pokud Trump pohrozí omezením pomoci Ukrajině, Putin bude mít ještě větší odvahu pokračovat v boji, nikoliv ukončit invazi; postupující armády málokdy přestanou bojovat, když se jejich protivník chystá oslabit,“ vysvětlil McFaul. 

Trump musí v prvé řadě přesvědčit ruského prezidenta Vladimira Putina k jednání, v řadě druhé jeho ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského k ukončení bojů. „To bude značná výzva, protože to bude vyžadovat, aby se ukrajinský prezident vzdal snahy osvobodit všechna ukrajinská území obsazená ruskými vojáky. Vzdáním se území by se Zelenskyj musel také vzdát svých občanů v těchto okupovaných regionech nebo najít způsob, jak jim zaručit, že budou moci emigrovat na západní Ukrajinu,“ pokračoval americký politolog. 

Problémem je, že až 88 % Ukrajinců stále věří ve vítězství jejich země. „Pro ukrajinské vojáky, z nichž mnozí nyní bojují, aby pomstili své kamarády zabité v boji, bude velmi obtížné složit zbraně,“ poznamenal McFaul. 

Podle něj Trump může zahrát jedinou kartu. „Zelenskyj a ukrajinský lid nepřinesou takovou oběť, aniž by za to dostali něco hodnotného: Členství v NATO. Získání okamžitého vstupu do NATO by pomohlo vyvážit hořký ústupek spočívající v tom, že by obrovský kus jejich země zůstal pod ruskou okupací,“ zdůraznil. 

Dodal, že členství Ukrajiny v NATO je jediným způsobem, jak udržet trvalý mír. „Ukrajinci vědí, že Putin nikdy nenapadl žádného člena NATO, ale v roce 2008 napadl Gruzii, v roce 2014 a 2022 napadl Ukrajinu a drží vojáky v Moldavsku. Jsou svědky toho, jak Rusko podepsalo a poté porušilo několik mezinárodních smluv a dohod zakazujících použití síly proti Ukrajině. Kusy papíru nijak neomezují ruskou agresi,“ vylíčil. 

„Ukrajinci se oprávněně obávají, že příměří v případě neexistence členství v NATO pouze poskytne ruské armádě a ruskému vojensko-průmyslovému komplexu čas k získání síly a přípravě na budoucí invazi. Přesně to se stalo v letech 2014 až 2022,“ pokračoval politolog.

Velká zodpovědnost bude ležet na Alianci, která musí nabídnout členství Ukrajiny přesně v den, kdy Zelenskyj s Putinem dohodnou ukončení bojů. „Poté, co NATO pozve Ukrajinu ke vstupu, musí členské státy přistoupení země rychle ratifikovat. Trump musí osobně naznačit svou jednoznačnou podporu, aby ostatní vedoucí představitelé NATO ratifikační proces neprotahovali,“ přiblížil McFaul.

„Právě teď má Trump obrovský politický kapitál, kterým může působit na některé z těchto potenciálních zdržovačů, včetně maďarského premiéra Viktora Orbána a slovenského premiéra Roberta Fica. Tuto páku by měl využít již na počátku svého prezidentství, aby zajistil rychlou dohodu a ukončil strašlivou válku na Ukrajině,“ vysvětlil.

Podotkl také, že nikdo nemusí žádat Rusko o to, aby schválilo ukrajinské členství v NATO. „Putin nevtrhl v roce 2022 na Ukrajinu, aby zastavil rozšiřování NATO. V období před rokem 2022 bylo členství Ukrajiny v NATO vzdáleným snem a všichni v Bruselu, Kyjevě, Moskvě i Washingtonu to věděli. Putinova invaze měla jiné cíle: sjednotit Ukrajince a Rusy v jeden slovanský národ, svrhnout ukrajinskou demokratickou a na Západ orientovanou vládu a demilitarizovat zemi,“ pokračoval.

„Putin sotva pozvedl obočí, když Finsko a Švédsko vstoupily v letech 2023 a 2024 do NATO, přestože Finsko sdílí s Ruskem 830 mil dlouhou hranici. Jeho válka Ukrajinu k NATO stále více přibližovala, nikoliv ji od něj odtahovala,“ připomněl politolog.

Kdyby Trumpův plán vyšel, zajistí trvalý mír v Evropě, nikoliv pouze dočasné příměří. „Pokud by se Trumpovi podařilo toto urovnání zprostředkovat, mohl by se stát kandidátem na Nobelovu cenu míru, po níž touží,“ uzavřel McFaul.

Související

Více souvisejících

Donald Trump nobelova cena válka na Ukrajině USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy