Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Budoucí americký prezident se nachází v nesnadné situaci. Svým voličům slíbil, že válku na Ukrajině ukončí, nicméně čelí řadě dilemat. „Pokud Trump pohrozí omezením pomoci Ukrajině, Putin bude mít ještě větší odvahu pokračovat v boji, nikoliv ukončit invazi; postupující armády málokdy přestanou bojovat, když se jejich protivník chystá oslabit,“ vysvětlil McFaul.
Trump musí v prvé řadě přesvědčit ruského prezidenta Vladimira Putina k jednání, v řadě druhé jeho ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského k ukončení bojů. „To bude značná výzva, protože to bude vyžadovat, aby se ukrajinský prezident vzdal snahy osvobodit všechna ukrajinská území obsazená ruskými vojáky. Vzdáním se území by se Zelenskyj musel také vzdát svých občanů v těchto okupovaných regionech nebo najít způsob, jak jim zaručit, že budou moci emigrovat na západní Ukrajinu,“ pokračoval americký politolog.
Problémem je, že až 88 % Ukrajinců stále věří ve vítězství jejich země. „Pro ukrajinské vojáky, z nichž mnozí nyní bojují, aby pomstili své kamarády zabité v boji, bude velmi obtížné složit zbraně,“ poznamenal McFaul.
Podle něj Trump může zahrát jedinou kartu. „Zelenskyj a ukrajinský lid nepřinesou takovou oběť, aniž by za to dostali něco hodnotného: Členství v NATO. Získání okamžitého vstupu do NATO by pomohlo vyvážit hořký ústupek spočívající v tom, že by obrovský kus jejich země zůstal pod ruskou okupací,“ zdůraznil.
Dodal, že členství Ukrajiny v NATO je jediným způsobem, jak udržet trvalý mír. „Ukrajinci vědí, že Putin nikdy nenapadl žádného člena NATO, ale v roce 2008 napadl Gruzii, v roce 2014 a 2022 napadl Ukrajinu a drží vojáky v Moldavsku. Jsou svědky toho, jak Rusko podepsalo a poté porušilo několik mezinárodních smluv a dohod zakazujících použití síly proti Ukrajině. Kusy papíru nijak neomezují ruskou agresi,“ vylíčil.
„Ukrajinci se oprávněně obávají, že příměří v případě neexistence členství v NATO pouze poskytne ruské armádě a ruskému vojensko-průmyslovému komplexu čas k získání síly a přípravě na budoucí invazi. Přesně to se stalo v letech 2014 až 2022,“ pokračoval politolog.
Velká zodpovědnost bude ležet na Alianci, která musí nabídnout členství Ukrajiny přesně v den, kdy Zelenskyj s Putinem dohodnou ukončení bojů. „Poté, co NATO pozve Ukrajinu ke vstupu, musí členské státy přistoupení země rychle ratifikovat. Trump musí osobně naznačit svou jednoznačnou podporu, aby ostatní vedoucí představitelé NATO ratifikační proces neprotahovali,“ přiblížil McFaul.
„Právě teď má Trump obrovský politický kapitál, kterým může působit na některé z těchto potenciálních zdržovačů, včetně maďarského premiéra Viktora Orbána a slovenského premiéra Roberta Fica. Tuto páku by měl využít již na počátku svého prezidentství, aby zajistil rychlou dohodu a ukončil strašlivou válku na Ukrajině,“ vysvětlil.
Podotkl také, že nikdo nemusí žádat Rusko o to, aby schválilo ukrajinské členství v NATO. „Putin nevtrhl v roce 2022 na Ukrajinu, aby zastavil rozšiřování NATO. V období před rokem 2022 bylo členství Ukrajiny v NATO vzdáleným snem a všichni v Bruselu, Kyjevě, Moskvě i Washingtonu to věděli. Putinova invaze měla jiné cíle: sjednotit Ukrajince a Rusy v jeden slovanský národ, svrhnout ukrajinskou demokratickou a na Západ orientovanou vládu a demilitarizovat zemi,“ pokračoval.
„Putin sotva pozvedl obočí, když Finsko a Švédsko vstoupily v letech 2023 a 2024 do NATO, přestože Finsko sdílí s Ruskem 830 mil dlouhou hranici. Jeho válka Ukrajinu k NATO stále více přibližovala, nikoliv ji od něj odtahovala,“ připomněl politolog.
Kdyby Trumpův plán vyšel, zajistí trvalý mír v Evropě, nikoliv pouze dočasné příměří. „Pokud by se Trumpovi podařilo toto urovnání zprostředkovat, mohl by se stát kandidátem na Nobelovu cenu míru, po níž touží,“ uzavřel McFaul.
Související
Trump pošle Kellogga "na zkušenou" do Kyjeva. Koordinaci západní pomoci Ukrajině převezme NATO
Jediné, co zastaví kulku, je tělo. Krutá válka na Ukrajině je strašný masakr, řekl Trump. Ruskou invazi ale neodsoudil
Donald Trump , nobelova cena , válka na Ukrajině , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák