Ve válce Izraele proti Hamásu v palestinském Pásmu Gazy zemřelo přes 45 000 lidí

Ministerstvo zdravotnictví Gazy uvedlo, že izraelská ofenzíva proti militantům Hamásu v palestinském Pásmu Gazy si vyžádaly více než 45 000 obětí.

Konflikt také způsobil zranění téměř 107 000 lidí, uvedlo ministerstvo. Při této bilanci úřady neodlišují mezi civilisty a bojovníky, ale dříve uvedly, že více než polovina obětí jsou ženy a děti.

Ministerstvo zdravotnictví Gazy v denní zprávě uvedlo, že v uplynulém dni bylo zabito 52 lidí.

Úředníci civilní obrany a nemocnic uvedli, že smrtící izraelské útoky v neděli zahrnovaly nálety na město Gaza na severu, Khan Younis na jihu Gazy a uprchlický tábor Nuseirat ve střední Gaze.

Izraelské vojenské velení uvedlo, že jeho operace v neděli zahrnovaly útok na velitelsko-řídicí komplex Hamasu v Nuseiratu.

Izrael opakovaně obviňuje bojovníky Hamasu, že operují v oblastech, kde žijí palestinští civilisté, zatímco Palestinci a lidskoprávní organizace tvrdí, že izraelská armáda nečiní dostatečné kroky k ochraně civilních obětí.

Válka začala 7. října 2023, kdy Hamás zahájil masivní útok na jižní Izrael. Během tohoto útoku, označovaného jako „Al-Aqsa Flood“, zemřelo přibližně 1 200 Izraelců a bylo uneseno 250 rukojmích, kteří byli následně převezeni do Gazy.

Tento útok byl jedním z nejkrvavějších v izraelské historii a vyvolal okamžitou reakci izraelské armády. Izrael reagoval leteckými údery a později rozsáhlou pozemní ofenzívou, jejímž cílem bylo zničit vojenské schopnosti Hamásu a dalších militantních skupin v Gaze.

Počáteční útoky a odvetné letecké údery vedly k dramatickému zhoršení humanitární situace v pásmu Gazy. Podle oficiálních údajů zdravotnických úřadů v Gaze bylo k prosinci 2024 zabito více než 45 000 lidí, z nichž více než polovina byli ženy a děti.

Mnozí civilisté zahynuli v důsledku izraelských leteckých úderů a pozemních operací, které se soustředily na likvidaci bojových pozic Hamasu, ale i civilní infrastruktury, včetně nemocnic, škol a obytných čtvrtí.

Izraelská armáda tvrdí, že své útoky zaměřuje na vojenské cíle, a obviňuje Hamás z používání civilistů jako „lidských štítů“, což znamená, že se boje často odehrávají v hustě obydlených oblastech.

Palestinské skupiny a lidskoprávní organizace však kritizují izraelskou armádu za nedostatečné ochranné mechanismy pro civilisty a za použití neúměrné síly, která vede k masovým civilním obětem.

Humanitární situace v Gaze se každým dnem zhoršuje. Izraelské blokády, které znemožnily přístup k základním potřebám jako potraviny, voda a léky, vedly k devastaci už tak chudé oblasti.

Dodávky humanitární pomoci se dostávají do Gazy jen omezeně a pod přísnými podmínkami. K tomu se přidává i velká ztráta zdravotní infrastruktury, která není schopná zvládat rostoucí počet zraněných a nemocných.

Mezinárodní společenství reagovalo na válku smíšenými reakcemi. Zatímco některé země, jako Spojené státy, opakovaně vyjádřily podporu Izraeli v jeho boji proti Hamásu, jiné státy, včetně Ruska a několika arabských zemí, vyjádřily solidaritu s Palestinci a kritizovaly izraelskou vojenskou sílu jako neúměrnou. Evropská unie se snaží vyvážit svou podporu Izraeli a zároveň apelovat na ochranu civilistů a dodržování mezinárodního humanitárního práva.

Konflikt má dalekosáhlé důsledky nejen pro samotné Izraelce a Palestince, ale i pro stabilitu celého Blízkého východu. Válka výrazně zhoršila vztahy mezi Izraelem a arabskými zeměmi, které již tak byly napjaté kvůli dlouhodobému konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Přetrvávající napětí ve vztazích mezi těmito národy i mezinárodní společenství nadále eskaluje.

Pro Gazu a její obyvatele válka znamená katastrofu. Ničení infrastruktury, ekonomický kolaps a rostoucí humanitární problémy budou mít dlouhodobý dopad na generace, které zažívají tyto hrůzy. Mnozí se ptají, zda tento konflikt přivede k trvalému míru, nebo zda se situace ještě více zhorší.

Izraelsko-palestinský konflikt v pásmu Gazy je válečným dramatem s mnoha oběťmi na obou stranách. Po 14 měsících bojů zůstává otázka míru stále nevyřešená, a to i přes opakované snahy o zprostředkování příměří.  

Související

Gaza

Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití

V Pásmu Gazy, kde se desetitisíce lidí uchylují na exponované středomořské pobřeží, se tvrdá zima stává noční můrou pro ty, kteří ztratili své domovy. Místní obyvatelé, zbaveni základních potřeb, čelí drsným podmínkám v provizorních přístřešcích, zatímco teploty klesají a bouře ničí jejich už tak skromné zázemí.
Válka v Izraeli

Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí

Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.

Více souvisejících

Pásmo Gazy Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Mayotte zasáhl o víkendu ničivý cyklón Chido

Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická

Ostrov Mayotte, který je zámořským územím Francie, byl zasažen ničivým cyklonem Chido, jenž za sebou zanechal spoušť, narušenou infrastrukturu a akutní humanitární potřeby. Místní obyvatelé i zdravotníci popisují situaci jako chaotickou a zoufalou, zatímco francouzská vláda se snaží organizovat pomoc na dálku. Podle serveru BBC začali lidé na místě umírat hlady a žízní.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Život v KLDR

Severokorejští vojáci na bojišti zabíjejí ruské jednotky. Nerozumí si ani slovo

Ukrajinská vojenská zpravodajská služba (HUR) zachytila incident přátelské palby, během kterého severokorejští vojáci bojující na straně Ruska v Kurské oblasti údajně zastřelili osm členů čečenské jednotky Achmat. Důvodem incidentu měly být jazykové bariéry mezi ruskými a severokorejskými jednotkami, což podle HUR zůstává „vážnou překážkou“ na bojišti.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.

před 4 hodinami

Donald Trump

Souboj s extrémním počasím s Trumpem v čele USA nevyhrajeme, varuje šéfka klimatické politiky EU

Trumpův návrat do úřadu prezidenta USA může podle názoru Teresy Ribery, místopředsedkyně Evropské komise, významně poškodit globální klimatické úsilí a otevřít dveře konkurentům, jako je Čína, k převzetí klíčových odvětví zelené ekonomiky. Ribera v rozhovoru pro Politico varovala, že Spojené státy pod Trumpovým vedením pravděpodobně opustí strategii podpory čistých technologií, což může Evropu a další hráče donutit jednat samostatně.

před 4 hodinami

Tchaj-Wan

Asie je z Trumpa nervózní. Co bude následovat po jeho nástupu k moci nikdo ani netuší

Donald Trump se svým historickým návratem do Bílého domu vyvolává obavy v Tchaj-wanu, který považuje USA za svého nejdůležitějšího bezpečnostního garanta. Ačkoliv byl během svého prvního funkčního období považován za přítele Tchaj-wanu díky zvýšeným dodávkám zbraní a diplomatické podpoře, jeho nedávná vyjádření na kampaních ukazují na potenciálně složitější vztah.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Britská královská pošta (Royal Mail)

Křetínský kupuje britskou poštu Royal Mail

Vláda Spojeného království dnes oficiálně schválila prodej společnosti Royal Mail českému miliardáři Danielu Křetínskému. Obchod v hodnotě 5,3 miliardy liber, uzavřený mezi vládou a Křetínského EP Group, zahrnuje řadu záruk týkajících se pracovních práv zaměstnanců, daňového sídla a struktury společnosti. Uvedl to server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda

Napětí na Blízkém východě se zhoršuje. Sýrie čelí nejtěžším útokům za 12 let

V oblasti Blízkého východu se i nadále stupňuje napětí. V pondělí ráno byly hlášeny intenzivní izraelské letecké útoky na vojenské cíle v syrské pobřežní oblasti Tartús. Podle Syrské observatoře pro lidská práva se jedná o „nejtěžší útoky“ v této oblasti od roku 2012. Údery údajně zasáhly jednotky protivzdušné obrany a sklady raket země-země.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Tomáš Rosický

Rosický potvrdil setrvání kouče Larse Friise na lavičce pražské Sparty

Pozice trenéra fotbalové pražské Sparty je vždy ožehavá, ať už na ni sedí kdokoli. Nejinak je tomu i v případě aktuálního dánského stratéga Pražanů Larse Friise. O jeho budoucnosti v klubu se spekuluje od doby, co Sparta nezažívá vydařený podzim po výsledkové i výkonnostní stránce. Kritikům se není co divit, vždyť Sparta před posledním podzimním ligovým víkendem ztrácela až 16 bodů na vedoucí pražskou Slavii a ani v Lize mistrů se jí nedaří tak, jak by chtěla. Sportovní ředitel klubu Tomáš Rosický ale dal nyní všem těmto kritikům jasnou odpověď. Spartu povede Friis i do jarní části.

včera

Ilustrační fotografie.

Lákavá nabídka lepšího důchodu je ve skutečnosti podvod, varuje ČSSZ

Lepší důchod by chtěl asi každý, přičemž lidé, kteří ho pobírají, se už v lednu dočkají zase o něco vyšší částky díky pravidelné valorizaci. V Česku se však aktuálně pohybují podvodníci, kteří seniorům namlouvají, že jsou schopni jim zařídit vyšší penzi. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Aktualizováno včera

včera

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.

včera

včera

Zvrat v charakteru počasí. Meteorologové řekli, kdy bude nejtepleji

Jedna fronta už přes Česko o víkendu přešla, další se blíží a přinese výraznou změnu počasí, která se projeví v příštím týdnu. Typická zima by v následujících dnech neměla panovat ani na horách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy