Historické přelíčení začalo. Mezinárodní soudní dvůr rozhoduje o extrémním počasí

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) zahájil historické slyšení o klimatických změnách, které má přinést právní jasno o povinnostech států v boji proti klimatické krizi a podpoře zranitelných zemí postižených jejími devastujícími dopady.

Tato slyšení, jež potrvají do 13. prosince, jsou výsledkem letitých snah ostrovních států a jejich apelů na OSN, která v loňském roce požádala ICJ o poradní stanovisko k tomuto klíčovému tématu. Uvedl to server The Guardian.

Vanuatu, malý tichomořský stát, bude první zemí, která předloží své argumenty. Případ získal globální podporu a zapojilo se do něj více než 100 zemí a organizací. I když stanoviska ICJ nejsou právně závazná, nesou velkou právní a politickou váhu a mohou definovat mezinárodní přístup k ochraně životního prostředí.

Začátky této iniciativy sahají do roku 2019, kdy studenti z Pacifiku přišli s myšlenkou přivést otázku klimatických změn před ICJ. „Klimatická změna pro nás není vzdálenou hrozbou, ale realitou, která přetváří naše životy,“ uvedl Vishal Prasad, ředitel skupiny Pacific Islands Students Fighting Climate Change, která hrála klíčovou roli v přivedení tohoto případu před ICJ. „Naše ostrovy jsou ohroženy, naše komunity čelí změnám, jaké předchozí generace neznaly.“

Tichomořské národy dlouhodobě upozorňují na nedostatečná opatření přijatá na klimatických summitech, jako byl nedávný Cop29, kde byl schválen plán poskytování 300 miliard dolarů ročně na klimatické financování do roku 2035. Aktivisté však tento závazek označují za „prázdné gesto“, které nereflektuje rozsah krize. Papua-Nová Guinea dokonce tento summit opustila a označila ho za „naprostou ztrátu času“.

Dylan Kava, regionální koordinátor sítě Pacific Island Climate Action, zdůraznil, že pro obyvatele Tichomoří každá desetina stupně oteplení znamená reálné ztráty. „Naše domovy mizí pod hladinou moře, naše úroda je ničená slanou vodou a naše kultury čelí riziku vyhynutí,“ uvedl Kava a dodal, že tichomořské státy musí čelit rostoucím nákladům na přizpůsobení a obnovu s omezenými zdroji.

Papua-Nová Guinea, která přednese svůj příspěvek 6. prosince, bude v rámci slyšení zdůrazňovat výzvy, kterým čelí tichomořské ostrovy kvůli stoupajícím hladinám moří a měnícím se povětrnostním vzorcům. Ministr spravedlnosti a generální prokurátor Pila Niningi uvedl, že stanovisko ICJ by mohlo objasnit právní povinnosti států při boji s klimatickými změnami, včetně závazků vyplývajících z lidskoprávních a environmentálních dohod.

Poradní stanovisko ICJ, které bude vydáno v roce 2025, by mohlo poskytnout klíčové vodítko pro mezinárodní společenství a stanovit právní odpovědnost států za ochranu životního prostředí. Pro tichomořské státy však toto slyšení představuje nejen právní otázku, ale především boj o přežití jejich domovů a kultur. 

Související

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

Více souvisejících

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 20 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj s Olafem Scholzem

Nečekaný předvolební tah. Scholz přijel do Kyjeva

Německý kancléř Olaf Scholz překvapivě navštívil Kyjev jen několik týdnů před hlasováním o nedůvěře v německém parlamentu, které podle očekávání nezíská podporu. Tento krok přichází v době eskalace ruských útoků na Ukrajinu a současné politické krize, která ohrožuje Scholzovo setrvání v čele vlády před plánovanými volbami v únoru příštího roku.

před 1 hodinou

NATO

Sabotáže, žhářství či vykolejování vlaků. Ruské útoky v Evropě se zhoršují, varuje NATO

Nedávné útoky na podmořské komunikační kabely v Evropě představují podle NATO "nejzávažnější hrozbu" pro západní infrastrukturu. Podle Jamese Appathuraie, úřadujícího asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace a hybridní a kybernetické hrozby, jde o součást rozsáhlé kampaně hybridního a kybernetického rušení ze strany Ruska, které postupně nabývá na intenzitě.

před 2 hodinami

Anglický zpěvák Elton John

Elton John: Nemůžu sledovat ani svůj vlastní muzikál, přišel jsem o zrak

Legendární britský zpěvák Elton John, známý nejen svými ikonickými hity, ale také angažovaností v charitativních aktivitách, přiznal, že kvůli problémům se zrakem nemůže vidět svůj nový muzikál The Devil Wears Prada, který měl premiéru v londýnském West Endu. Sedmasedmdesátiletý umělec přiznal, že ztráta zraku na jednom oku a výrazné zhoršení vidění na druhém mu znemožnily naplno si užít výsledek své práce.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Max Verstappen Prohlédněte si galerii

Verstappen vítězí v bláznivém Kataru: Boj o titul konstruktérů pokračuje do Abu Dhabi

Max Verstappen, čerstvý šampion letošní sezóny, se vrátil ve skvělé formě a dominoval nočnímu závodu v Kataru, který byl plný zvratů. Na druhém místě skončil Charles Leclerc z Ferrari a třetí příčku obsadil Oscar Piastri z McLarenu. Boj o titul v Poháru konstruktérů mezi McLarenem a Ferrari se nyní přesouvá do rozhodujícího závodu v Abu Dhabi.

včera

Donald Trump

Inspirace, úspěch nebo nutnost? Trumpovo vítězství některé politiky vyděsilo, jiní začali přiznávat nadšení

Nedávné vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách vyvolalo nadšení mezi evropskými populistickými a krajně pravicovými lídry. Trumpovo vítězství, prezentované jako triumf proti „wokeismu“ a progresivním hodnotám, rezonuje s agendou mnoha evropských populistů. Zatímco někteří tuto událost oslavují jako nový impulz pro své národní agendy, jiní vyjadřují opatrnost a obavy z praktických důsledků Trumpovy politiky pro Evropu.

včera

včera

včera

včera

Sociální síť X

"Bezpečný prostor pro svobodu projevu." DSA po roce zveřejnila hodnocení Muskovy sítě X

Sociální síť X, vlastněná Elonem Muskem, se představila Evropské komisi jako „bezpečný prostor pro svobodu projevu“. V rámci povinného hodnocení rizik podle nařízení o digitálních službách (DSA) platforma zdůraznila své úsilí o moderaci obsahu a podporu otevřené diskuze. Toto hodnocení, datované do září 2023, bylo zveřejněno ve zkrácené podobě až nyní, uvedl server Politico.

včera

Válka v Izraeli

Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí

Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.

včera

Bašár Asad

Asadovi jde o všechno. Povstání rebelů může ukončit jeho vládu nad Sýrií

Režim Bašára Asada, který po desetiletí ovládal Sýrii, čelí nečekaným zkouškám, jež odhalují jeho dlouhodobou křehkost. Od počátku občanské války v roce 2011 byl Asadův režim zachráněn pouze díky zásadní podpoře od Íránu, Hizballáhu a Ruska. Nyní se však situace dramaticky změnila a podle CNN čelí Asad existenční hrozbě.

včera

včera

Svět na prahu obchodní války. Státy chtějí kvůli Trumpovi jednu měnu, USA hrozí Putinovi stoprocentními cly

Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, vyvolal vlnu kontroverze svým prohlášením, že uvalí 100% cla na země BRICS, pokud se pokusí vytvořit novou měnu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy