Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) zahájil historické slyšení o klimatických změnách, které má přinést právní jasno o povinnostech států v boji proti klimatické krizi a podpoře zranitelných zemí postižených jejími devastujícími dopady.
Tato slyšení, jež potrvají do 13. prosince, jsou výsledkem letitých snah ostrovních států a jejich apelů na OSN, která v loňském roce požádala ICJ o poradní stanovisko k tomuto klíčovému tématu. Uvedl to server The Guardian.
Vanuatu, malý tichomořský stát, bude první zemí, která předloží své argumenty. Případ získal globální podporu a zapojilo se do něj více než 100 zemí a organizací. I když stanoviska ICJ nejsou právně závazná, nesou velkou právní a politickou váhu a mohou definovat mezinárodní přístup k ochraně životního prostředí.
Začátky této iniciativy sahají do roku 2019, kdy studenti z Pacifiku přišli s myšlenkou přivést otázku klimatických změn před ICJ. „Klimatická změna pro nás není vzdálenou hrozbou, ale realitou, která přetváří naše životy,“ uvedl Vishal Prasad, ředitel skupiny Pacific Islands Students Fighting Climate Change, která hrála klíčovou roli v přivedení tohoto případu před ICJ. „Naše ostrovy jsou ohroženy, naše komunity čelí změnám, jaké předchozí generace neznaly.“
Tichomořské národy dlouhodobě upozorňují na nedostatečná opatření přijatá na klimatických summitech, jako byl nedávný Cop29, kde byl schválen plán poskytování 300 miliard dolarů ročně na klimatické financování do roku 2035. Aktivisté však tento závazek označují za „prázdné gesto“, které nereflektuje rozsah krize. Papua-Nová Guinea dokonce tento summit opustila a označila ho za „naprostou ztrátu času“.
Dylan Kava, regionální koordinátor sítě Pacific Island Climate Action, zdůraznil, že pro obyvatele Tichomoří každá desetina stupně oteplení znamená reálné ztráty. „Naše domovy mizí pod hladinou moře, naše úroda je ničená slanou vodou a naše kultury čelí riziku vyhynutí,“ uvedl Kava a dodal, že tichomořské státy musí čelit rostoucím nákladům na přizpůsobení a obnovu s omezenými zdroji.
Papua-Nová Guinea, která přednese svůj příspěvek 6. prosince, bude v rámci slyšení zdůrazňovat výzvy, kterým čelí tichomořské ostrovy kvůli stoupajícím hladinám moří a měnícím se povětrnostním vzorcům. Ministr spravedlnosti a generální prokurátor Pila Niningi uvedl, že stanovisko ICJ by mohlo objasnit právní povinnosti států při boji s klimatickými změnami, včetně závazků vyplývajících z lidskoprávních a environmentálních dohod.
Poradní stanovisko ICJ, které bude vydáno v roce 2025, by mohlo poskytnout klíčové vodítko pro mezinárodní společenství a stanovit právní odpovědnost států za ochranu životního prostředí. Pro tichomořské státy však toto slyšení představuje nejen právní otázku, ale především boj o přežití jejich domovů a kultur.
Související
Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ
Španělsko se chce připojit k žalobě JAR v Haagu, která obviňuje Izrael z genocidy
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) , Klimatické změny
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Musk vystoupil na konferenci AfD. Zbavte se už pocitů viny z minulosti, vzkázal Němcům
před 1 hodinou
Rusko se sesype jako dům z karet? Tamní ekonomice se "daří", podle expertů za tím ale stojí manipulace
před 2 hodinami
CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře
před 3 hodinami
Počasí bude příští týden bude nezvykly teplé
včera
Zvýšení výdajů NATO, které prosazuje Trump, má smysl. Pomohlo by nejen Ukrajině
včera
Slovákům nehrozí převrat podle plánů opozice, ale Kremlu. Fico lidem odepře práva rád
včera
Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce
včera
Trump: Za to, že válka pokračuje, může Putin. Stačil by jediný krok a okamžitě skončí
včera
Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?
včera
Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem
včera
Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů
včera
Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku
včera
Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí
včera
Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod
včera
Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?
včera
Severní Korea zakázala rozvody. Příliš západní jsou i párky v rohlíku
včera
Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc
včera
Počasí bude o víkendu velmi teplé. Teploty vyrostou na 11 stupňů
24. ledna 2025 22:13
Slovenskem prošly největší demonstrace za poslední roky. Lidé požadují pád Fica
24. ledna 2025 21:44
WHO čelí po odchodu USA velkým problémům. Začala masivně škrtat
Světová zdravotnická organizace (WHO) čelí vážným finančním potížím po oznámení Spojených států o plánovaném odstoupení z organizace, která byla jejím největším finančním přispěvatelem, uvedl server Politico.
Zdroj: Libor Novák