Hnutí Hamás přivítalo rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Informuje o tom agentura Reuters.
Hamásu, který vládne v Pásmu Gazy od roku 2007, vadí, že v rozhodnutí ICJ nezmiňují další části palestinské enklávy, které jsou pod útokem.
"Jsme přesvědčeni, že to nestačí, protože agrese v celém Pásmu Gazy, zejména na severu, je stejně brutální a nebezpečná," řekl vysokopostavený představitel palestinského hnutí Básim Naím.
Hamás vyzval Radu bezpečnosti OSN k provádění rozhodnutí ICJ. Naím také uvedl, že hnutí vítá i žádost Mezinárodního soudního dvora, aby umožnil vyšetřovacím výborům dostat se do Páma Gazy a přezkoumat obvinění z genocidy Palestinců.
"Hamas se zavázal spolupracovat s vyšetřovacími výbory," dodal.
ICJ nařídil Izraeli v pátek okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy a otevřít hraniční přechod Rafah, aby umožnil neomezený přístup humanitární pomoci do této palestinské enklávy.
Toto rozhodnutí je považováno za přelomové a pravděpodobně zvýší mezinárodní tlak na Izrael po více než sedmi měsících jeho války proti palestinskému hnutí Hamás, jak píše AFP.
Hlavní soud OSN také nařídil Izraeli, aby do jednoho měsíce předložil zprávu o tom, jak postupuje při plnění opatření nařízených soudem, a umožnil přístup vyšetřovatelům do Pásma Gazy.
Soud rovněž vyzval k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění rukojmí, které zadrželo palestinské hnutí Hamás během svého útoku na Izrael dne 7. října 2023.
ICJ rozhodoval o této záležitosti v rámci žádosti Jihoafrické republiky (JAR), aby nařídil Izraeli zastavení vojenské operace v pásmu Gazy včetně invaze do města Rafah. JAR po vynesení verdiktu ocenila "přísnější" příkazy ICJ. Rozhodnutí přivítala i Palestinská samospráva, podle které představuje mezinárodní konsensus o ukončení této války na Blízkém východě.
ICJ v lednu vydal předběžná opatření, která nařizovala Izraeli udělat vše pro zabránění smrti Palestinců a ničení v Gaze. Avšak žádost JAR o zastavení vojenských operací soud nevyhověl.
V únoru ICJ zamítl další žádost JAR o naléhavá opatření na ochranu města Rafah. Přesto zdůraznil, že Izrael musí dodržovat předchozí nařízení zaměřená na zlepšení humanitární situace.
Izrael důrazně popírá páchání genocidy v Gaze a tvrdí, že jeho cílem jsou pouze militanti Hamasu. Snaží se minimalizovat civilní oběti, i když to je obtížné, protože Hamas používá civilní oblasti jako úkryt pro své bojovníky.
Související
Mezinárodní soud požaduje vstup pomoci do Gazy, Izrael rozsudek odmítá
ICJ: Izrael je povinen podporovat UNRWA. Neprokázal, že zaměstnanci jsou členy Hamásu
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , Hamás
Aktuálně se děje
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
včera
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
včera
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
včera
Koubek zveřejnil svoji první nominaci. Na baráž s Irskem se Šulcem, Daridou i Klimentem
včera
Bude to nejlepší. Babiš vysvětlil, proč nechce Pavla na summitu NATO
včera
Trump svalil vinu na Izrael. Američané prý o útoku na ropné pole nevěděli
včera
Počasí v příštím týdnu ovlivní změna. Nastane po pondělku
18. března 2026 22:03
Sbormistr narazil u soudu. Předběžné opatření komplikuje televizní vysílání
18. března 2026 21:31
Za dva roky bude v Praze k vidění velký hokejový svátek. Světový pohár s hvězdami NHL
Už dříve bylo známo, že v roce 2028 se po 12 letech uskuteční Světový pohár, hokejový turnaj s nejlepšími hokejisty světa organizovaný kanadsko-americkou NHL. Nyní přišli zástupci nejslavnější hokejové soutěže na světě s velice zajímavou informací pro české hokejové fanoušky. Kromě dvou kanadských měst Calgary a Edmontonu se očekávaný hokejový svátek uskuteční i v Praze. Rozhodnutí o tom padlo na zasedání generálních manažerů v Palm Beach na Floridě.
Zdroj: David Holub