Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.
Americký ministr financí Scott Bessent během tiskové konference v Ženevě uvedl, že „obě strany projevilý velký respekt“ a dodal: „Máme společný zájem na vyváženém obchodu.“ Dohoda podle něj představuje „významnou deeskalaci obchodní války“.
Ještě před víkendovým jednáním dosahovala celní sazba USA vůči čínskému zboží 145 %. Tato sazba zahrnovala i speciální 20% clo zavedené prezidentem Donaldem Trumpem v rámci boje proti dovozu fentanylu z Číny. Čína reagovala vlastními odvetnými cly ve výši 125 % na americké zboží.
Obchodní velvyslanec Jamieson Greer upřesnil, že nová dohoda vychází ze vzájemně uvalených cel ze začátku dubna a jejich následného navýšení. Obě strany podle něj skončily s efektivní sazbou 125 %, která se nyní „snížila o 115 % – tedy na 10 %“ v rámci 90denního režimu.
Specifická fentanylová přirážka USA však zůstává mimo tuto dohodu a bude řešena samostatně. Po jejím odečtení bude tedy nová americká celní sazba činit 30 %, zatímco čínská sazba klesne na 10 %.
Navzdory tomuto příměří zůstávají v platnosti i některá odvětvově zaměřená cla USA, například na dovoz oceli nebo automobilů. Bessent však označil za „pozitivní překvapení“ vysokou míru čínské ochoty jednat právě o fentanylové krizi v USA.
Greer se také vyjádřil k širší vizi Trumpovy administrativy, která podle něj usiluje o reformu světového obchodního systému. Spojené státy podle něj po desetiletí působily v rámci WTO a uzavíraly bilaterální dohody ve snaze přimět ostatní země ke snižování tarifních a netarifních bariér. Výsledek však podle něj často neodpovídal očekáváním.
„USA své clo skutečně výrazně snížily, zatímco jiné země si ponechaly vysoké netarifní překážky,“ uvedl Greer. Tento vývoj podle něj přispěl ke vzniku obchodního deficitu ve výši 1,2 bilionu dolarů a k přesunu výroby do Číny, východní Asie a Mexika.
Dohoda o 90denním příměří tak představuje dočasnou úlevu v obchodním napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa – přičemž otázkou zůstává, co se stane po uplynutí této lhůty.
Související

Do Washingtonu dorazila Trumpem povolaná Národní garda

Obchodní válka oddálena. USA a Čína prodloužily na poslední chvíli příměří ohledně cel
USA (Spojené státy americké) , Čína , clo , dovoz a vývoz
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Jsme jediný spojenec, kterého na Blízkém východě máte, varuje izraelský diplomat EU
před 1 hodinou

Zelenskyj je v Berlíně kvůli jednání s Trumpem. Ten označil evropské lídry za "skvělé lidi"
před 2 hodinami

Izraelské armáda operuje na Západním břehu Jordánu. Uzavírá obchody, omezuje pohyb lidí
před 2 hodinami

Balaštíková končí na kandidátce ANO. Měla se pokusit objednat vraždu psa
před 3 hodinami

Záhadné žhářské útoky, migrace, sabotáže. Polsko stojí ve frontové linii proti ruské hybridní válce
před 3 hodinami

Tropické počasí začíná. Nová výstraha zvyšuje stupeň nebezpečí
před 4 hodinami

Zelenskyj míří do Berlína. S Merzem, Ruttem, Trumpem a dalšími lídry bude jednat o summitu s Putinem
před 4 hodinami

Ruská armáda prorazila ukrajinskou obrannou linii v Doněcké oblasti
před 5 hodinami

Zelenskyj odmítá dát Putinovi Donbas. Bez referenda ani nemůže
před 6 hodinami

Alza klame zákazníky? Firmám aktivně nabízí služby, které nemohou využít
před 6 hodinami

Přípravy na summit Trumpa s Putinem vrcholí. Lidé na Aljašce nabízí jako místo schůzky své domy
před 8 hodinami

Počasí: O víkendu se mírně ochladí, tropické teploty ale zůstanou
včera

Sparta s Araratem prohrávala, ale duel nakonec ovládla. Ostrava viděla vítěznou přestřelku s Austrií
včera

Chorý předvedl jeden z dalších blikanců. Za úder do rozkroku dostal šestizápasový trest
včera

Před 195 lety se narodil Heinrich Mattoni, po němž nese jméno minerální voda
včera

Územní ústupky ve prospěch Ruska povedou ke třetí světové válce, varuje Zelenskyj
včera

Do Washingtonu dorazila Trumpem povolaná Národní garda
včera

Třináctiletý český chlapec, který se ztratil v Německu, je po smrti
včera

Gazu zasypávají nové letecké útoky. Západ volá po okamžitém ukončení
včera
Panika na Ukrajině: Lidé se bojí, že je Trump daruje Rusku
Donald Trump se před nadcházejícím summitem s Vladimirem Putinem na Aljašce baví o tom, že by Rusku mohly být postoupeny části ukrajinského území, což podle CNN vyvolává paniku a zděšení u obyvatel východní Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák