Hlavní úsilí Rusů směřuje na Kupjansk v severovýchodní Charkovské oblasti, ten je od čtvrtka evakuován ukrajinskými úřady. Odchází zhruba 11 tisíc lidí ve chvíli, kdy ruské rakety a dělostřelectvo učinily z města svůj hlavní cíl. Ukrajinská protiofenzíva na jihu mezitím pomalu postupuje.
Východní Charkovská oblast je epicentrem bojů, potvrdil to pro CNN mluvčí ukrajinské Národní gardy Ruslan Muzyčuk. „Epicentrem bojů zůstává kupjanský směr, kam nepřítel soustřeďuje své hlavní úsilí,“ uvedl.
Ukrajinská státní služba pro mimořádné situace informovala, že byl Kupjansk ve čtvrtek ráno znovu ostřelován. „Ruští teroristé jsou stále cyničtější a zcela lhostejní k lidským životům. V důsledku toho máme téměř každý den mrtvé a zraněné mezi civilním obyvatelstvem,“ upozornil náčelník tamní vojenské správy Andrij Kanaševič.
Rusové snaží o zvrat. Podle Muzyčuka tomu nasvědčuje počet nasazených sil a prostředků. „Rusové přivedli výsadkové útočné týmy a byly posíleny tankovými jednotkami, které se za podpory letectva a dělostřelectva pokoušejí napadnout pozice ukrajinských obránců,“ popsal.
Obtížnou situaci přiznal mluvčí východní skupiny ukrajinských sil Serhij Červatij. „Obrana byla posílena a úderné schopnosti byly zvýšeny. Situace je tedy obtížná, ale pod kontrolou,“ doplnil s tím, že kromě náletů Rusové použili za jediný den dělostřelectvo v 559 případech.
Vojenská správa ve čtvrtek vyhlásila povinnou evakuaci obyvatelstva. Týká se 37 osad. „Obyvatelé budou přemístěni do bezpečnějších ukrajinských oblastí,“ uvedla správa. Dotkne se i samotného města Kupjansk, konkrétně obyvatel žijících v blízkosti železniční stanice Zaoskillia.
Podle gubernátora Charkovské oblasti Oleha Synegubova tamní úřady zvažují evakuaci více než 11 tisíc lidí z 53 osad. Rusové je ostřelují řízenými leteckými pumami. „Ruské útoky zatím v Charkovské oblasti nepřinesly žádný úspěch,“ dodal Synegubov.
Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová dodala, že se „nepříteli nedaří dosáhnout jeho cílů“ a ukrajinské síly zadržují ruskou ofenzívu na kupjanském a lymanském směru, přiblížila.
Tvrdé boje probíhají rovněž v Doněcké oblasti. „Směry Avdiivka a Maryinka jsou pro nepřítele nedobytné. Bez ohledu na to, kolikrát se tam pokusí postoupit, se jim to nepodaří. Není však snadné je tam zastavit. Naši stateční vojáci brání Ukrajinu každý den v těžkých bojích a pod neustálým ostřelováním,“ vylíčila Maljarová.
Ukrajinská protiofenzíva pokračuje ve směru na Melitopol a Berďansk. „Navzdory mimořádně obtížným bojovým podmínkám a odporu nepřítele naše jednotky částečně uspěly ve směru na Urožajne, jižně a jihovýchodně od Staromajorska,“ doplnila.
Související
Kyjev a Moskva si vyměňují zajatce, potvrdil Zelenskyj. Ruský útok se po vypnutí Starlinku hroutí
Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války
válka na Ukrajině , Ruská armáda , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
včera
Ve věku 86 let zemřela legendární herečka Jana Brejchová
včera
Falešný sníh a vykácené lesy. Miliardové arény pro pár týdnů slávy vytváří v Itálii olympijský přelud
včera
Íránští diplomaté se nechovají jako zástupci hroutícího se režimu. Věří, že Trump Teherán nesesadí
včera
Začínají XXV. zimní olympijské hry v Itálii
včera
ZOH: Smíšená dvojice curlerů Zelingrová-Chabičovský prohrála se Švédy, s Brity i USA
včera
ZOH: Češky ztratily duel se Švýcarskem a z vedení 1:3 byla prohra po nájezdech
včera
Obří sluneční skvrna vypustila masivní erupce. Dokáže se proti nim lidstvo bránit?
včera
Otrava Skripalových i vzpoura wagnerovců. Alexejev stál za řadou aktivit, přesto je Kreml k jeho osudu lhostejný
včera
Olympijské hry 2026 jsou tady. Vše, co o nich potřebujete vědět
včera
Epsteinovy spisy lámou Starmerovi vaz. Spasí ho jen zázrak, tvrdí poslanci
včera
Trump sdílel rasistické video proti Obamovi
včera
Lavrov obvinil Ukrajinu z pokusu o atentát na Aleksejeva
včera
Okamura označuje své voliče za „naše občany“. Jde jen o malou a specifickou část českého národa
včera
Z potyčky v bytě v Jaroměři je pokus o vraždu. Policie zadržela podezřelého
včera
První Češi mají premiéru na hrách za sebou. Curleři nestačili na silný kanadský pár
včera
Únorové důchody jsou nižší než lednové. Úřad vysvětlil důvod
včera
Trumpova administrativa dluží čtvrt miliardy dolarů. WHO řeší, zda je vůbec někdy zaplatí
včera
V Moskvě došlo k pokusu o atentát na špičku ruské rozvědky. Aleksejev v nemocnici bojuje o život
včera
Politico: Babiš čelí obviněním, že plně nepřerušil vazby na Agrofert
včera
Pastrňák a Charvátová ponesou českou vlajku na slavnostním zahájení olympiády
Až se v pátek večer bude konat v rámci slavnostního zahájení tradiční defilé všech olympioniků, českou výpravu na slavném milánském stadionu San Siro povede s českou vlajkou v rukách hokejista David Pastrňák. Biatlonistka Lucie Charvátová pak bude vlajkonoškou na dálku ve druhém dějišti letošních Her v Cortině d'Ampezzo. Oba byli vlajkonoši české výpravy zvoleni ostatními českými olympioniky.
Zdroj: David Holub