Stoltenberg: Jaderné zbraně NATO jsou konečnou bezpečnostní zárukou. Zakročíme proti ruským špionům

Členské země NATO plánují přijmout tvrdší opatření proti ruským špionům na svém území v reakci na nepřátelské aktivity Moskvy, jako jsou sabotáže a kybernetické útoky. Oznámil to dnes generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, uvedla agentura Reuters.

"Zaznamenali jsme několik případů sabotáže, žhářských pokusů, kybernetických útoků a dezinformací," řekl Stoltenberg. Dodal, že ministři obrany NATO se na svém setkání v Bruselu zaměří i na tyto nepřátelské akce Ruska.

Podle Stoltenberga budou ministři diskutovat o možnostech reakce, včetně ochrany klíčové námořní a kybernetické infrastruktury a přísnějších opatřeních vůči ruským zpravodajským službám.

Ministři se také budou zabývat podporou Ukrajiny, která od února 2022 čelí ruské invazi. "Úkolem NATO je minimalizovat mezery a zpoždění v podpoře Ukrajiny," uvedl Stoltenberg.

Dodal, že pro poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině je nutná shoda všech členů Severoatlantické aliance. Země NATO také musí dosáhnout dohody o dlouhodobém finančním závazku vůči Ukrajině.

Stoltenberg také zdůraznil snahu aliance přizpůsobit svůj jaderný arzenál aktuálním bezpečnostním hrozbám, přičemž se odkazoval na nejnovější jadernou rétoriku a cvičení Ruska.

V rozhovoru s novináři označil jaderné zbraně NATO za "konečnou bezpečnostní záruku" a prostředek k zachování míru. Reuters poznamenává, že i když je dobře známo, že USA rozmístily jaderné bomby na několika místech v Evropě, NATO o těchto zbraních veřejně mluví jen zřídka.

Stoltenberg v diskusi o "probíhající adaptaci" jaderného arzenálu NATO, uvedl, že Nizozemsko v červnu ohlásilo, že jeho stíhačky F-35 jsou připraveny nést jaderné zbraně a uvedl, že USA modernizují své jaderné zbraně v Evropě.

Upozornil také na rostoucí ruskou aktivitu ohledně svých jaderných schopností. "To, co jsme viděli v posledních letech a měsících, je nebezpečná jaderná rétorika z ruské strany..." uvedl a upozornil na probíhající ruská jaderná cvičení.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka

EuroZprávy.cz se obrátily na přední české bezpečnostní experty, aby popsali, jak by mohl vypadat teoretický konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Z jejich slov vyplývá, že Rusko na tuto variantu není připravené a v konvenční rovině nemá mnoho šancí. Problém ale dělají jaderné zbraně; Rusové mají převahu a evropská města jsou zaměřená už dávno. 

Více souvisejících

NATO Jaderné zbraně Rusko Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy