Stanovení cenového stropu na vybrané potraviny velkými obchodními řetězci na Slovensku spotřebitelům v současné době k výhodnějším nákupům příliš nepomůže. Některé z těchto produktů lze totiž běžně koupit levněji, informují slovenská média. Krok maloobchodu kritizovali potravináři i opoziční politici.
Ministr zemědělství Samuel Vlčan, který se jednání ohledně zavedení maximálních cen dříve zúčastnil, naopak odmítl výtky, že projekt je pouze marketingovým tahem řetězců.
Zástupci osmi největších obchodních sítí minulý týden ohlásili, že na tři měsíce zavedou cenový strop na některé potraviny. Seznam těchto výrobků a jejich maximální ceny stanovily samotné řetězce. Právě zdražování potravin na Slovensku značně přispělo ke zrychlení tempa inflace na dlouhodobá maxima.
Podle televize Markíza jsou například zastropované ceny másla, slunečnicového oleje, mléka či jogurtů ovšem nadhodnocené a ve skutečnosti lze tyto produkty nyní běžně koupit levněji.
Zástupci slovenských potravinářů si stěžovali, že o iniciativě maloobchodu s nimi nikdo nejednal a že někteří výrobci zaznamenali tlak obchodníků na snížení odbytových cen některých druhů potravin. Opozice označila projekt za populistické opatření vlády či za marketingový tah maloobchodu, který podle ní nezavedl cenový strop na výrobky, které budou v příštím období patrně zdražovat.
Ministr zemědělství Vlčan dnes před novináři naopak zopakoval, že iniciativu maloobchodu uvítal. Řekl, že překvapen byl ovšem z toho, že jeden z řetězců do seznamu produktů s garantovanou maximální cenou zařadil pivo a víno, ačkoli ministr by v něm uvítal hlavně běžné potraviny. K odpovědnému postupu v souvislosti s cenami potravin ministr ale vybídl také dodavatele. Vyjádřil očekávání, že například pekaři promítnou do cen zboží skutečnost, že nakupují levnější mouku z Ukrajiny.
Česká republika se slovenským modelem stropování cen v prodejnách inspirovat nehodlá. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula tento týden uvedl, že k poklesu cen povede zdravá konkurence mezi obchodníky.
Potraviny byly na Slovensku letos v únoru stejně jako v lednu meziročně dražší o 28,6 procenta. Náklady na potraviny a na bydlení včetně energií mají dohromady největší podíl na výdajích slovenských domácností. Meziroční míra inflace na Slovensku v únoru vzrostla na 15,4 procenta z lednových 15,2 procenta. Vrátila se tak na úroveň z loňského listopadu a prosince, kdy byla na více než 22letém maximu.
Související
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Slovensko , potraviny jídlo , Obchody
Aktuálně se děje
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
včera
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
včera
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
včera
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
včera
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
včera
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
27. prosince 2025 21:20
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
27. prosince 2025 20:05
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
27. prosince 2025 18:51
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák