The Guardian: Kde je teď pět zlobivých chlapců brexitu? Všichni už významně ztichli

Boris Johnson, Dominic Cummings, Nigel Farage, Arron Banks a Andy Wigmore, těchto pět zlobivých chlapců bylo nejhlasitějšími hlasy zodpovědnými za brexit. Všichni ale od té doby významně ztichli. O jejich osudech píše deník The Guardian.

Bývalý britský premiér Boris Johnosn, který poté, co slíbil, že "brexit dotáhne", vedl konzervativce k jejich největšímu volebnímu vítězství od roku 1987. Byl hlavní tváří kampaně Vote Leave prosazující odchod Británie z Evropské unie. Od té doby to s ním šlo z kopce. Jeden skandál za druhým zapříčinily konec jeho premiérství v červenci 2022 a jeho reputaci poskvrnilo několik etických přešlapů.

Stále je poslancem Konzervativní strany a jeho veřejné projevy mu vydělávají dost peněz, od léta kolem jednoho milionu liber (asi 27 milionů korun). Nedávno byl Johnson spatřen na svatbě v Benátkách a chová v sobě naděje o "churchillovském" návratu do politiky, soudí Guardian.

Dominic Cummings, Johnsonův bývalý hlavní poradce a obhroublý architekt Vote Leave, byl v listopadu 2020 z Downing Street vyhozen po hořkém zápasu o moc poté, co porušil pravidla lockdownu. Nedávno si koupil dům na Lindisfarnu, někdy nazývaném Svatý ostrov, a je aktivní na svém twitteru, kam přidává příspěvky s podtitulkem "změna režimu".

Nigel Farage je nyní televizním hlasatelem na nové stanici GB News a čestným předsedou euroskeptické strany Reform UK (dříve Brexit party). Údajně zvažuje návrat do politiky po listopadových zprávách, že současný premiér Rishi Sunak plánuje dohodu s Evropskou unií "ve švýcarském stylu". Z toho Farage zuří a označuje to za "zaprodání se".

Andy Wigmore, jeden z původních zlobivých chlapců brexitu známý svou prací na doméně Leave.EU, odešel do politického důchodu a překvalifikoval se na zemědělce pěstujícího konopí v anglickém hrabství Buckinghamshire.

Kontroverzním spoluzakladatelem Leave.EU byl milionář Arron Banks, se kterým doména vstoupila do likvidace. Banks v červnu 2022 prohrál soudní spory s novinářkou Guardianu a listu The Observer Carole Cadwalladrovou. Soud dal novinářce za pravdu, že nelhala o Banksově vztahu s ruským státem.

Související

Letadla, ilustrační foto

Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla

Evropská letiště čelí hrozbě, která by mohla ochromit nadcházející letní prázdninovou sezónu. Pokud se v příštích třech týdnech nepodaří obnovit stabilní dodávky ropy přes Hormuzský průliv, hrozí podle odborníků systémový nedostatek leteckého paliva v celé Evropské unii. Varování přichází v době, kdy jsou globální energetické trhy otřeseny válečným konfliktem mezi USA, Izraelem a Íránem.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Velká Británie Brexit Boris Johnson

Aktuálně se děje

včera

včera

Olympijský hokejový stadion v Miláně

Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu

Po nedávných zimních olympijských hrách v Miláně, na kterých s českými hokejovými reprezentantkami došla do čtvrtfinále, trenérka Carla MacLeodová ukončila úspěšnou spolupráci s Českým svazem ledního hokeje. Kromě toho v kanadsko-americké PWHL vedla také klub Ottawa Charge. Nyní si dává od trénování pauzu, aby se mohla věnovat léčbě rakoviny prsu, která ji byla diagnostikována loni v listopadu.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Oto Klempíř (ministr kultury)

Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj

Babišova vláda nadále plánuje změnu financování veřejnoprávních médií. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) v úterý představil mediální novelu, která zruší poplatky. Česká televize i Český rozhlas by měly být od příštího roku financovány ze státního rozpočtu. Sněmovní opozice už ale avizuje, že bude bojovat proti schválení návrhu. 

včera

včera

Péter Magyar

Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem

Příští maďarský premiér Péter Magyar už od nedělního volebního triumfu mluvil s deseti evropskými lídry. Zdůraznil, že sám od sebe rozhodně nebude volat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který je považován za blízkého spojence končícího premiéra Viktora Orbána. Magyar ale zmínil, že by zvedl telefon, pokud by mu Putin zavolal. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

13. dubna 2026 22:03

13. dubna 2026 20:19

13. dubna 2026 19:34

Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech

Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy