The Guardian: Kde je teď pět zlobivých chlapců brexitu? Všichni už významně ztichli

Boris Johnson, Dominic Cummings, Nigel Farage, Arron Banks a Andy Wigmore, těchto pět zlobivých chlapců bylo nejhlasitějšími hlasy zodpovědnými za brexit. Všichni ale od té doby významně ztichli. O jejich osudech píše deník The Guardian.

Bývalý britský premiér Boris Johnosn, který poté, co slíbil, že "brexit dotáhne", vedl konzervativce k jejich největšímu volebnímu vítězství od roku 1987. Byl hlavní tváří kampaně Vote Leave prosazující odchod Británie z Evropské unie. Od té doby to s ním šlo z kopce. Jeden skandál za druhým zapříčinily konec jeho premiérství v červenci 2022 a jeho reputaci poskvrnilo několik etických přešlapů.

Stále je poslancem Konzervativní strany a jeho veřejné projevy mu vydělávají dost peněz, od léta kolem jednoho milionu liber (asi 27 milionů korun). Nedávno byl Johnson spatřen na svatbě v Benátkách a chová v sobě naděje o "churchillovském" návratu do politiky, soudí Guardian.

Dominic Cummings, Johnsonův bývalý hlavní poradce a obhroublý architekt Vote Leave, byl v listopadu 2020 z Downing Street vyhozen po hořkém zápasu o moc poté, co porušil pravidla lockdownu. Nedávno si koupil dům na Lindisfarnu, někdy nazývaném Svatý ostrov, a je aktivní na svém twitteru, kam přidává příspěvky s podtitulkem "změna režimu".

Nigel Farage je nyní televizním hlasatelem na nové stanici GB News a čestným předsedou euroskeptické strany Reform UK (dříve Brexit party). Údajně zvažuje návrat do politiky po listopadových zprávách, že současný premiér Rishi Sunak plánuje dohodu s Evropskou unií "ve švýcarském stylu". Z toho Farage zuří a označuje to za "zaprodání se".

Andy Wigmore, jeden z původních zlobivých chlapců brexitu známý svou prací na doméně Leave.EU, odešel do politického důchodu a překvalifikoval se na zemědělce pěstujícího konopí v anglickém hrabství Buckinghamshire.

Kontroverzním spoluzakladatelem Leave.EU byl milionář Arron Banks, se kterým doména vstoupila do likvidace. Banks v červnu 2022 prohrál soudní spory s novinářkou Guardianu a listu The Observer Carole Cadwalladrovou. Soud dal novinářce za pravdu, že nelhala o Banksově vztahu s ruským státem.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Velká Británie Brexit Boris Johnson

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy