The Washington Post: Ukrajina při svých raketových útocích spoléhá na pomoc USA

Spojené státy pomáhají Ukrajině s určováním či potvrzováním souřadnic při útocích pokročilými raketomety na ruské cíle. S odvoláním na nejmenované ukrajinské a americké zdroje o tom ve čtvrtek informoval deník The Washington Post. Podle něj je spolupráce mezi armádami Ukrajina s USA užší, než se dosud předpokládalo.

Ukrajinská armáda v posledních měsících pravidelně útočí pomocí amerických raketometů HIMARS či M270 na ruské cíle v okupované části země, včetně velitelství, muničních skladů či kasáren. Podle jednoho z vysoce postavených ukrajinských činitelů ukrajinské síly téměř nikdy neodpalují raketomety bez toho, aniž by od amerických vojáků umístěných jinde v Evropě obdržely přesné souřadnice cílů.

"Klíčovou roli USA" podle listu potvrdil vysoce postavený americký představitel. Podpora při výběru cílů má podle něj sloužit k tomu, aby se dosáhlo přesnosti a maximální účinnosti zásahu při omezených zásobách munice. USA při této praxi figurují výlučně v roli poradců, samy žádné útoky neschvalují, upozornil.

Vysoce postavený ukrajinský činitel popsal proceduru sdílení informací tak, že ukrajinská armáda nejprve určí cíle, které chce zasáhnout, a také místo, kde se mají nacházet. Tyto údaje jsou pak předány americkým partnerům s žádostí o přesnější souřadnice. Pokud USA tyto souřadnice neposkytnou, ukrajinské jednotky v takovém případě nestřílejí, aby zbytečně neplýtvaly drahocennou municí.

"Ukrajinci jsou zodpovědní za vyhledávání cílů, určování svých priorit a následné rozhodování o tom, které cíle budou napadeny. USA cíle neschvalují ani se na jejich výběru či zapojení nepodílejí," uvedl mluvčí Pentagonu Patrick Ryder v reakci na zjištění deníku. "Dlouhodobě přiznáváme, že s Ukrajinou sdílíme zpravodajské informace, abychom jí pomohli při obraně země před ruskou agresí, a postupem času jsme optimalizovali způsob sdílení informací tak, abychom byli schopni podporovat její požadavky a procesy výběru cílů s vyšší rychlostí a ve větším rozsahu," dodal mluvčí.

USA jsou považovány za nejdůležitějšího spojence Ukrajiny v její obraně před ruskou invazí. Washington v rychlém sledu schválil různě velké balíky vojenské pomoci včetně těžkých zbraní, jako jsou raketomety HIMARS. Kyjev opakovaně žádá USA o dodávky střel do raketometů HIMARS s prodlouženým doletem. Tvrdí, že jimi nemíní zasahovat cíle na ruském území.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině HIMARS (raketový systém) Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy