Timmermans zřejmě skončí v unijní politice. Chce kandidovat v Nizozemsku

Frans Timmermans zřejmě opustí pozici místopředsedy Evropské komise a pokusí se o návrat do nizozemské politiky. Hodlá se totiž ucházet o post volebního lídra levicové koalice složené ze Strany práce a Zelené levice. Nizozemí čekají v listopadu předčasné volby po pádu vlády Marka Rutteho. 

O Timmermansově záměru napsal deník De Volkskrant. Ohlášení kandidatury se očekává už dnes. Evropská komise odmítla informace komentovat, podle listu ale byla místopředsedou informována. 

Levicové strany se rozhodly spojit síly a zastavit propad podpory levice v Nizozemsku. Dvaašedesátiletý politik je pro oba subjekty preferovaným lídrem, definitivně se však má o podobě kandidátky rozhodnout až v srpnu. 

Poslední vláda Marka Rutteho, který je premiérem nepřetržitě od října 2010, se skládala z jeho Lidové strany pro svobodu a demokracii, D66, Křesťanské unie a Křesťanskodemokratické výzvy. Strany vedly spor ohledně azylové politiky, jejímž cílem bylo omezení počtu žadatelů. K nalezení kompromisu však ani po mnoha jednáních nedošlo.

Rutte oznámil, že v listopadových volbách už nebude kandidovat a ukončí své působení v politice. Timmermans mezi lety 2012 a 2014 zastával v jednom z předchozích kabinetů končícího premiéra post ministra zahraničí. Nyní působí jako místopředseda EK zodpovědný za tzv. Green Deal.

Související

Frans Timmermans

Frans Timmermans rezignoval na funkci evropského komisaře pro klima

Evropský komisař pro klima Frans Timmermans oznámil dnes svou rezignaci na svou funkci, protože plánuje kandidovat v nadcházejících předčasných parlamentních volbách v Nizozemsku v listopadu. Uvedla to Evropská komise (EK) ve svém prohlášení. Náplň práce a agendu týkající se klimatu, kterou Timmermans vedl jako výkonný místopředseda Evropské komise, převezme jeho kolega Maroš Šefčovič ze Slovenska.

Více souvisejících

Frans Timmermans Nizozemí

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 34 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 1 hodinou

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

UNRWA (Photo by Iyad Faouri)

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

před 6 hodinami

OSN se zastala novinářů. Krok Izraele označila za šokující

Rozhodnutí izraelské vlády zastavit živé vysílání tiskové agentury Associated Press (AP) o Pásmu Gazy je "šokující". Uvedl to v úterý mluvčí generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy