"Tohle je život, o kterém sníte?" CIA chce emotivním videem přimět Rusy spolupracovat

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) v pondělí zveřejnila video na platformě Telegram, které míří na Rusy nespokojené s vládnutím prezidenta Vladimira Putina. Snaží se je přesvědčit, aby vyzradili tajné informace o své zemi.

Krátké video, na které upozornila televize CNN, ukazuje ruského úředníka a ženu, která je doma s dítětem. Oba jsou očividně nespokojení a hlas na záběrech se ptá, zda je tohle život, o kterém snili.

Video, které bylo zveřejněno i na YouTube, Twitteru, Instagramu a Facebooku, v závěru nabízí návod, jak se dostat do kontaktu s CIA anonymně a bezpečně. "CIA chce znát pravdu o Rusku a my hledáme spolehlivé lidi, kteří nám mohou tuto pravdu říct. Vaše informace mohou mít větší hodnotu, než si myslíte," uvedla CIA.

Americká služba doufá, že se jí podaří propojit s lidmi ze zpravodajského, diplomatického, vědeckého a technologického prostředí a získá více informací o Rusku. Představitelé CIA zapojení do projektu uvedli, že ruská invaze na Ukrajinu vytvořila okno "k tomu, aby k nám Rusové přišli a poskytli informace, které Spojené státy potřebují."

Nejde přitom o první nábor takového druhu. CIA Rusy oslovila již dříve, ale na jiných sociálních sítích. Zpravodajci také doufají, že poskytnutím jednoduché, ale pochopitelné metody pro kontakt skrze dark web, přesvědčí i ty opatrné Rusy. "Chtěli jsme Rusům v jejich vlastním jazyce sdělit, že víme, čím procházejí," uvedl pro CNN pod podmínkou anonymity úředník.

"Naším cílem je poskytnout metody, které jsou pro ně co nejbezpečnější, aby se s námi mohli spojit," řekl s tím, že Spojené státy se nesnaží vyprovokovat povstání nebo změnu režimu, jen doufají, že někteří Rusové v tom spatří příležitost pomoci své zemi.

Související

Více souvisejících

CIA Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy