Toto vám nikdy nezapomenu, prohlásil Korčok po porážce. Vítězství strachu, hodnotí slovenský komentátor

Příštím prezidentem Slovenska bude Peter Pellegrini. Ve druhém kole prezidentských voleb porazil bývalého šéfa slovenské diplomacie Ivana Korčoka. Zatímco Pellegrini měl řadu důvodů k optimismu a ve svém prvním projevu po vítězství především děkoval, Korčok nešetřil ani kritikou slovenských občanů. Slova se v Pellegriniho štábu ujal i slovenský premiér Robert Fico.

Bývalý slovenský ministr zahraničí Korčok Pellegrinimu pogratuloval, dále ale nešetřil kritikou. „Jsem upřímně zklamaný, jsem rozčarovaný,“ uvedl na úvod svého vystoupení poté, co už bylo Pellegriniho vítězství jisté. Vyjádřil naději, že nový prezident se bude chovat podle toho, jak mu ukládá slovenská ústava. „V celé kampani jsem se snažil mluvit pravdu. Na Slovensku se dá stát prezidentem i tak, že povedete netransparentní kampaň,“ dodal.

Vyzval Slováky, ať společně jdou „nanovo vybudovat vztah k naší krásné zemi“. Na to mu hosté hromadně odpověděli „ano“. „Odcházím s tím, že jsem zklamaný, ale ne zlomený.“

Dále sdělil, že „toto nezapomene ani občanům Slovenské republiky“, protože „rozhodl strach“. Podle něj Pellegriniho kampaň byla plná šíření strachu, mimo jiné ze zatažení země do války. „Zprivatizovali si vlastenectví, zprivatizovali si vlajku,“ přiblížil, „součástí vlastenectví musí být i to, abychom si říkali pravdu.“

Ve volebním štábu budoucího prezidenta bylo o mnoho živěji, jeho podporovatelé zde za všeobecného jásotu pokřikovali „Pele na Hrad!“. Při svém prvním proslovu po zvolení měl Pellegrini přímo vedle sebe na pódiu i premiéra Roberta Fica. „Je to pro mě obrovský závazek a chci být prezidentem všech občanů,“ řekl Pellegrini při svém projevu. „Národ rozhodl, koho chce za prezidenta,“ doplnil.

Ten se po Pellegriniho proslovu rovněž ujal slova. Korčok podle něj při svém proslovu prokázal, že není připravený být ve vysoké politice. „Dnes lidé ukázali že ví, co zemi ve skutečnosti hrozí,“ nastínil například s odkazem na liberální média, která považuje za ohrožení Slovenska a aktivně proti nim bojuje.

Komentátor Peter Bárdy pro server Aktuality.sk ve svém komentáři nešetřil kritikou. „Jestli měl být Prezidentský palác symbolem odporu proti Ficově zlovládě, tak dnes padl,“ napsal. „Bude to výzva pro občanskou společnost, která měsíce čelí krokům vlády, které ji chtějí oslabit. Umlčet. A ideálně úplně rozprášit.“

Související

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.
Robert Fico

Nemocnice sdělila nové informace o stavu postřeleného Fica

Slovenský premiér Robert Fico se cítí lépe, uvedla dnes odpoledne nemocnice v Banské Bystrici, kde se léčí ze střelných zranění po atentátu z minulého týdne. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok v rozhovoru pro RTVS řekl, že premiérův stav je stále vážný, ale stabilizovaný.

Více souvisejících

Slovensko volby na Slovensku Ivan Korčok Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 41 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem

Francie pošle instruktory na Ukrajinu. Budou cvičit vojáky

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 46 minutami

před 47 minutami

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy