Třaskavý souboj s Trumpem nebude. Bývalý viceprezident Pence odstoupil z boje o Bílý dům

Bývalý americký prezident Mike Pence v sobotu odstoupil z republikánského boje o Bílý dům, v němž soupeřil mimo jiné s Donaldem Trumpem, s nímž mezi lety 2017 až 2021 tvořil tandem ve Washingtonu. Pencovi se nedařilo v průzkumech, problém měl i s financováním kampaně. 

"Rozhodl jsem se k dnešnímu dni přerušit prezidentskou kampaň," řekl Pence v sobotu v Las Vegas podle CNN. "Opouštím tuto kampaň, ale nechte mě říct, že nikdy neopustím boj za konzervativní hodnoty a nikdy nepřestanu bojovat za zvolení zásadových republikánských lídrů do jakéhokoliv úřadu v zemi. K tomu mi dopomáhej Bůh," dodal. 

Zmíněná stanice uvedla, že tým někdejšího viceprezidenta se obával, že se nekvalifikuje do listopadové třetí debaty. Právě proto se republikánský politik rozhodl z boje o Bílý dům s předstihem odstoupit. Problém měl také se získáváním dárců na financování aktivit. 

Pence oznámil kandidaturu do Bílého domu na začátku června, přičemž hned v úvodu kampaně neváhal kritizovat Trumpa, jemuž dělal viceprezidenta během jeho čtyřletého mandátu. "Prezident Trump chtěl, abych si vybral mezi ním a ústavou. Nyní čeká stejné dilema i voliče. Já si vybral ústavu a vyberu si jí vždycky," podotkl.

Rodák z Columbusu v Indianě má za sebou tři výrazná politická angažmá. Před funkcí viceprezidenta sloužil mezi lety 2000 až 2013 jako kongresman ve Sněmovně reprezentantů. Následně byl čtyři roky guvernérem Indiany.

Související

Více souvisejících

Mike Pence Volby USA USA (Spojené státy americké) Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy