Trump může na Ukrajině narazit na nepříjemnou realitu

Americký prezident Donald Trump se může potýkat s nepříjemnou realitou ohledně dohody, kterou plánuje uzavřít s Ukrajinou o sdílení tamních nerostných surovin. Odhady ukrajinského nerostného bohatství, na nichž je dohoda postavena, totiž vycházejí ze zastaralých a neúplných analýz, přičemž mnohé ze surovin se nacházejí v obtížně přístupných lokalitách.

Trump oznámil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazí do Bílého domu, kde bude podepsána „velmi významná“ dohoda o těžbě a sdílení ukrajinských nerostných zdrojů. Ukrajinská strana však již dala najevo, že dohodu považuje za předběžnou a že její klíčovým cílem je zajistit bezpečnostní garance, které by měly odradit Rusko od další agrese.

Zásadním problémem však může být samotná hodnota ukrajinského nerostného bohatství. Odhady vycházejí z údajů, které jsou částečně zastaralé a nepřesné, protože pocházejí z dob Sovětského svazu. Mnohé z těchto surovin se nacházejí hluboko pod zemí, v oblastech, které jsou buď pod ruskou okupací, nebo jsou příliš nebezpečné na těžbu kvůli probíhajícím bojům.

Podle geologických studií by Ukrajina mohla disponovat jedněmi z největších zásob lithia, titanu a vzácných kovů v Evropě, avšak tyto zásoby dosud nebyly plně ověřeny. Vzhledem k situaci na frontě a neustálému ostřelování východních oblastí, kde se mnohé z těchto ložisek nacházejí, je jejich těžba v blízké budoucnosti vysoce problematická.

Evropští představitelé varují, že jakákoli dohoda o využívání ukrajinských surovin musí brát v úvahu geopolitickou realitu a souhlas evropských partnerů. Vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Kaja Kallasová zdůraznila, že „pro jakoukoli dohodu, která se týká evropského území, je nezbytné, aby se na ní podíleli i samotní Evropané“.

Dalším potenciálním problémem pro Trumpovu administrativu je reakce čínských a evropských investorů, kteří se již dříve zajímali o ukrajinská ložiska vzácných kovů. Pokud by dohoda upřednostňovala americké firmy na úkor ostatních zahraničních partnerů, mohla by vyvolat nové obchodní spory mezi USA, EU a Čínou.

Celkově tedy hrozí, že Trumpova dohoda s Ukrajinou, kterou prezentuje jako velký ekonomický úspěch, může být založena na nerealistických očekáváních. Jakýkoli potenciální přínos pro USA může být omezený nejen kvůli komplikované situaci v terénu, ale i kvůli mezinárodnímu tlaku, který může vést k revizi nebo dokonce zablokování dohody.

Související

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

Více souvisejících

Ukrajina doly

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 3 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy