Trump se opět postavil NATO. Svět tentokrát zareagoval

Výroky republikánského kandidáta Donalda Trumpa proti NATO zaznívají v rámci jeho prezidentské kampaně stále častěji. Naposledy uvedl, že pokud země nebudou dávat dostatek prostředků na obranu a napadne je Rusko, nepřijdou jim Američané na pomoc. Na jeho slova nyní zareagoval například generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Na Trumpovy výroky ze sobotního předvolebního mítinku v Conway v Jižní Karolíně upozornila americká zpravodajská televize CNN. Podle její redakce se tak exprezident přiznal k tomu, že by v případě návratu do Bílého domu nedodržel základní ustanovení NATO ohledně kolektivní obrany. 

Trump konkrétně zavzpomínal na setkání s prezidentem blíže nespecifikované velké země, který se ho dotázal, zdali přijdou Američané na pomoc, pokud tato země nebude vydávat dostatečné prostředky na obranu a bude napadena Ruskem. "Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí," řekl mu Trump podle svých slov. 

Doporučené články

Bílý dům taková vyjádření ostře odsoudil, označil je za odporná a šílená. "Povzbuzovat vražedné režimy k invazi do zemí našich nejbližších spojenců je odporné a šílené - a ohrožuje to americkou národní bezpečnost, globální stabilitu i naši ekonomiku," píše se v prohlášení.

K výroků se ale vyjádřil i Stoltenberg který varoval před prohlášeními, která podkopávají bezpečnost NATO." Jakýkoli návrh, že se spojenci nebudou navzájem bránit, podkopává bezpečnost nás všech včetně USA," řekl Stoltenberg.

Severoatlantická aliance je podle něj nadále "připravená a schopná bránit všechny spojence." "Jakýkoli útok na zemi NATO se setká s jednotnou a silnou odpovědí," dodal s tím, že bez ohledu na výsledek prezidentských voleb v USA očekává, že Washington zůstane silným a oddaným spojencem NATO.

Předseda Evropské rady Charles Michel označil slova Trumpa vůči spojencům NATO za "bezohledná," " Transatlantická aliance již 75 let podporuje bezpečnost a prosperitu Američanů, Kanaďanů a Evropanů," napsal na sociální síti X.

"Bezohledná prohlášení o bezpečnosti NATO a solidaritě podle článku 5 (Severoatlantické smlouvy) slouží pouze zájmům (ruského prezidenta Vladimira) Putina a nepřinášejí světu více bezpečnosti nebo míru," dodal. Podobná vyjádření podle něj "opětovně zdůrazňují, že EU musí urychleně dále rozvíjet svou strategickou autonomii a investovat do své obrany."Exprezidenta USA za jeho nejnovější vyjádření o NATO kritizoval také polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. "Myšlenka, kterou se řídí NATO - 'Jeden za všechny. Všichni za jednoho' - je pevným závazkem... Podkopávání spolehlivosti spojeneckých zemí oslabuje celou Severoatlantickou alianci," napsal na sociální síti X.

Německé ministerstvo zahraničních věcí v neděli zveřejnilo prohlášení, ve kterém poukázalo na princip solidarity Aliance na bázi jeden za všechny a všichni za jednoho, uvedla agentura AP. 

Související

Více souvisejících

Donald Trump NATO Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

Rekordní prodeje dálničních známek. Ve čtvrtek se jich prodalo přes 200 tisíc

Prodej dálničních známek dosáhl za jeden den historického rekordu. Před úpravou cen bylo ve čtvrtek 29. února 2024 uhrazeno celkem 219 tisíc e-známek v hodnotě 316 milionů korun. Nejvíce úhrad dálničního poplatku proběhlo v dopoledních hodinách, informovalo ministerstvo dopravy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy