
Chytrých telefonů či počítačů se nakonec nemají týkat reciproční cla, která na Čínu uvalil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom stanice CNBC, která se odvolává na nové nařízení amerických úřadů.
Chytré telefony a počítače jsou mezi zařízeními a součástkami, jichž se bude výjimka týkat. Nařízení vyšlo v pátek večer a přichází poté, co americký prezident Donald Trump uvalil cla ve výši 145 % na produkty z Číny, čímž ohrozil byznys technologických společností. Například Apple vyrábí telefony iPhone i většinu dalšího zboží v Číně.
Výjimka se má týkat i dalších elektronických zařízení a součástek, například polovodičů, solárních článků, televizních displejů, flash disků a paměťových karet. Podle CNBC nakonec může všechno zmíněné být předmětem cel, je ale pravděpodobné, že budou výrazně nižší než 145 procent.
Podle amerických médií jde o vítězství pro společnosti jako Apple, který v Číně vyrábí 80 procent iPadů a více než polovinu počítačů Mac. Společnost v uplynulých dnech ztratila přes 640 miliard dolarů v tržní hodnotě.
Bílý dům byl kontaktován se žádostí o komentář k nové výjimce, odpovědi se však stanice CNBC nedočkala.
Trump výši cel vůči Číně od začátku celní války několikrát zvýšil. Peking si podle amerického prezidenta musí v blízké budoucnosti uvědomit, že okrádání USA a dalších zemí je neudržitelné a dále neakceptovatelné.
Související

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
Donald Trump , clo , USA (Spojené státy americké) , Čína , telefony , počítače , apple
Aktuálně se děje
včera

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
včera

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
včera

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
včera

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
včera

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
včera

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
včera

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
včera

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
včera

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
včera

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
včera

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
včera

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
včera

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
včera

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
včera

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
včera

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
včera

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
včera

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
včera
Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.
Zdroj: Libor Novák