Ukrajina a Rusko proti sobě stojí v Haagu. Soud závazně nařídil Moskvě ukončit teror, Kreml to ignoruje

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) odstartoval řízení v případu ruské anexe Krymu z roku 2014 a vyzbrojování povstalců na východě Ukrajiny v letech před ruskou invazí plného rozsahu z loňského roku. Informovala o tom agentura AP

Právníci ukrajinské strany tvrdí, že Rusko v roce 2014 financovalo zastrašovací a teroristickou kampaň na východě Ukrajiny. „Když mohlo dát svým představitelům pokyn, aby nefinancovali skupiny páchající násilí, Rusko neudělalo nic. Místo toho, jak na Ukrajinu přicházely další smrtící zbraně a další ukrajinští civilisté trpěli zvěrstvy, ruští představitelé vystupňovali své nezákonné dodávky peněz a zasílání zbraní,“ vylíčil právník Harold Koch.

Vrcholný ukrajinský diplomat Anton Koryněvič před ICJ označil Rusko za teroristický stát. Ukrajinská strana chce, aby ICJ nařídil Moskvě zaplatit odškodné za útoky v jejích regionech, a to včetně sestřelení letu MH17 malajsijských aerolinek. Při tomto útoku zahynulo všech 298 cestujících a členů posádky.

Rusové se podle Koryneviče zaměřují na civilní infrastrukturu, protože nejsou schopni porazit Ukrajinu na bojišti. „Dnes, právě dnes, Rusko vyhodilo do povětří velkou přehradu nacházející se v Nové Kachovce, což způsobilo značnou evakuaci civilistů, drsné ekologické škody a ohrozilo bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny. Jednání Ruska je jednáním teroristického státu, agresora,“ připomněl před soudci ICJ.

„Proruské síly na východě Ukrajiny útočily na civilisty v rámci zastrašovací a teroristické kampaně. Tuto kampaň podporovaly ruské peníze a zbraně,“ podotkl další právník ukrajinské strany David Zionts.

ICJ již dříve předběžně rozhodl o vyzvání Ruska k zastavení nepřátelských akcí. A šlo o právně závazné rozhodnutí, které Moskva ignorovala.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) Rusko

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy