Ukrajina by neměla být v NATO a neměla by dostat Krym, Trump by měl být prezidentem, řekl Orbán

Západní země by měly jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o zabezpečení bezpečnosti Ukrajiny. Podle maďarského premiéra Viktora Orbána by však dohoda neměla zahrnovat členství Ukrajiny v NATO ani navrácení Krymu, který byl anektován Ruskem.

Orbán toto stanovisko přednesl během rozhovoru s americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem. Dřívější hlavní tvář televizní stanice Fox News uveřejnila rozhovor na sociální síti X.

"Měli bychom se s Ruskem dohodnout na nové bezpečnostní struktuře, která by zajišťovala bezpečnost a suverenitu Ukrajiny. Nicméně členství v NATO by nemělo být součástí této dohody," řekl Orbán.

Během rozhovoru zdůraznil, že Maďarsko má odlišný názor na řešení ukrajinského konfliktu ve srovnání s ostatními členy Severoatlantické aliance, a že s Ruskem preferuje "racionální" vztahy.

Na otázku, zda si dokáže představit návrat Krymu, který je od roku 2014 pod ruskou kontrolou, zpět pod ukrajinskou správu, Orbán uvedl, že to je "zcela nepředstavitelné a nerealistické".

Podle něj by nejlepší cestou k míru bylo, kdyby se bývalý prezident Spojených států Donald Trump vrátil do Bílého domu a ukončil konflikt.

Orbán vidí postoj Spojených států jako klíčový pro další vývoj situace. "Ukrajinu nemůžeme opomenout, musíme ji zahrnout, ale rozhodujícím faktorem je záměr Spojených států," dodal.

Z Kyjeva přišla na slova maďarského premiéra ironická odpověď z úst mluvčího ministerstva zahraničí. "Už nás začalo znepokojovat, že Viktor Orbán dlouho nevybízel k přerušení dodávek zbraní na Ukrajinu a k legalizaci ruské agrese. Dokonce jsme začali pochybovat o důslednosti postoje maďarského premiéra," napsal Oleh Nikolenko na facebooku.

"Nevíme, jak je to v Maďarsku, ale Ukrajina se svým územím a suverenitou neobchoduje. A nebude to dělat ani svět," dodal mluvčí ukrajinské diplomacie. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Viktor Orbán Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 10 hodinami

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy