Ukrajina chce získat od Španělska jeden systém Patriot

Podle informací zveřejněných deníkem El País se Nizozemsko a Ukrajina domáhají, aby Španělsko předalo jeden ze svých tří protivzdušných systémů Patriot zasažené zemi.

Španělská armáda má v současnosti tři prapory Patriot PAC-2, každý se šesti odpalovacími zařízeními M901 (celkem 18), které jsou ve výzbroji skupiny Patriot námořní pěchoty (Valencie), 73. protiletadlového dělostřeleckého pluku.

Problém spočívá v tom, že jeden ze tří praporů je od roku 2015 dislokován na turecké základně Incirlik, zatímco další dva slouží u námořní pěchoty (Valencie) v rámci 73. protiletadlového dělostřeleckého pluku a jsou považovány za strategické pro obranu státu.

Španělsko již dříve poskytlo Ukrajině starší protivzdušné systémy Aspide či Hawk.

Na nedávném summitu Evropského politického společenství (EPC) v Kišiněvě se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sešel se španělským premiérem Pedrem Sánchezem, aby projednali případné předání jednoho ze tříu systémů Patriot. Tento návrh podporuje také nizozemský premiér Mark Rutte.

Ministerstvo obrany upozornilo na výzbroj španělské armády se třemi systémy Patriot, které vyžadují modernizaci. Zvláštní důraz je kladen na jeden z nich, který je momentálně nasazen na území Španělska a je považován za klíčový prvek v rámci národní obrany.

Ukrajina podle serveru Militarnyi projevila zájem o zapojení systémů protivzdušné obrany nejen ze Španělska, ale také z dalších zemí. Žádosti o letadla a systémy protivzdušné obrany byly předloženy Švédsku, Polsku, Rumunsku a také i mimo evropský kontinent, včetně zemí jako Spojené arabské emiráty.

Španělsko bylo podle deníku El País připraveno předat jeden systém Ukrajině, což však narazilo na nesouhlas tureckého prezidenta Erdogana, který preferuje, aby systém zůstal na turecké základně i v nadcházejícím roce. Podle deníku má tento systém však velmi malý vojenský význam. Přítomnost protivzdušných systémů NATO v Turecku je důsledkem rizika raketových útoků ze Sýrie, ale současná hrozba je velmi nízká. Přesto má umístění systému politický význam a slouží jako symbol solidarity mezi státy Severoatlantické aliance.

Kromě předání starších protivzdušných systémů Hawk a Aspide se Španělsko také zavázalo nebo již poskytlo Ukrajině tanky Leopard 2 a pásová obrněná vozidla M-113.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Španělsko Rakety Patriot

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Co hrozí Slovensku? Fico ho může posunout o desítky let zpět, nechápe ani smysl evropské integrace

Vítězství Roberta Fica může zdiskreditovat Slovensko v očích zahraničních partnerů a zemi izolovat, pokud bude naplňovat sliby z kampaně. Dnešní doba vyžaduje spolupráci se zahraničím, členství v Evropské unii každému členskému státu šetří prostředky. Budoucí obnova Ukrajiny je lukrativní, jenže o to Slováci mohou díky Ficově politice přijít. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy