Ukrajina dostane další prostředky od Mezinárodního měnového fondu

Ukrajina může počítat s další pomocí, ve čtvrtek ji oznámil Mezinárodní měnový fond (MMF). Světová banka poskytne zemi napadené Ruskem 1,5 miliardy dolarů na rekonstrukci a poválečnou obnovu.

MMF dokončil počáteční revizi záchranného programu v objemu 15,6 miliardy dolarů a umožnil Kyjevu vyčerpat asi 890 milionů dolarů. Prostředky mají posloužit na pomoc s rozpočtovými výdaji. Úvěrový program EFF se podařilo schválit v březnu, jde o součást podpůrného souboru pomoci v celkové výši 115 miliard dolarů.

Fond uznal, že Ukrajina učinila značný pokrok v plnění svých závazků za obtížných podmínek. Za nově uvolněné peníze bude ručit japonská vláda. Podle ukrajinského premiéra Denise Šmyhala půjdou na podporu sociálního zabezpečení a ekonomického rozvoje.

Ukrajinské ministerstvo pro reintegraci dočasně okupovaných území zároveň včera na telegramu uvedlo, že hodnota vojenské, finanční a humanitární pomoci dosáhla téměř 170 miliard eur. Odvolává se na informace institutu pro světovou ekonomiku IfW. Částka, která v přepočtu činí více než čtyři biliony korun, zahrnuje pomoc od států i mezinárodních organizací, jako je právě například Mezinárodní měnový fond. 

Evropská unie, respektive její členské země, věnovaly Ukrajině prostředky či materiál za skoro 62 miliard eur. Pomoc od Spojených států amerických měla hodnotu 71 miliard eur, přičemž více než 60 procent z ní připadá na vojenskou pomoc. Z celkové sumy ale tvoří přímá podpora válečného úsilí napadené země jen asi 40 procent. 

Související

Více souvisejících

Ukrajina Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) Denys Šmyhal

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy