Ukrajina letos plánuje vynaložit asi 20 miliard hřiven na drony, uvedl ministr

Ukrajina plánuje v letošním roce vynaložit asi 20 miliard hřiven (11,9 miliardy Kč) na nákup bezpilotních letounů. Na facebooku to dnes napsal ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov, podle něhož resort obrany už podepsal 16 smluv s domácími výrobci dronů. Minulý týden ukrajinský generální štáb oznámil, že v zemi vznikají úderné roty bezpilotních letounů.

"Rozvoj a podpora ukrajinského trhu bezpilotních letounů je v současné době jednou z klíčových aktivit ministerstva obrany," napsal Reznikov. "V roce 2023 zvýšíme nákup bezpilotních letounů pro ukrajinské ozbrojené síly. Na tento segment plánujeme vyčlenit přibližně 20 miliard hřiven," dodal.

V konfliktu, jenž loni v únoru vyvolalo Rusko svou invazí na Ukrajinu, hrají bezpilotní letadla důležitou roli. Obě strany je používají k útokům i k průzkumným účelům.

Moskva využívá například drony íránské výroby Šáhed-136, které útočí stylem kamikadze. Ukrajinci používají mimo jiné drony Bayraktar TB2 turecké výroby, které se ukázaly jako účinné hned na začátku invaze, když zastavovaly postup ruských sil při bitvě o Kyjev. K dispozici má Ukrajina také malé průzkumné drony Black Hornet norské výroby, uvedla agentura Reuters.

Kyjev se teď podle Reuters také snaží zvýšit domácí výrobu bezpilotních letadel, aby vybudoval "armádu dronů". "Nezávislost vojensko-průmyslového komplexu je jedním z faktorů obranyschopnosti země," napsal Reznikov.

Ukrajinský generální štáb minulý týden uvedl, že v zemi - jako první na světě - vznikají úderné roty bezpilotních letounů. "Do čela úderných rot už byli vybráni ti nejprofesionálnější vojáci. Každá z nich dostane drony a munici, (sadu pro satelitní internet) Starlink a další potřebné vybavení," uvedl štáb.

Související

Více souvisejících

Drony Oleksij Reznikov Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy