Ukrajina má pochopení většiny světa, řekl Zelenskyj po intenzivních jednáních

Ukrajina našla ve všech důležitých bodech pochopení u většiny světa, řekl ve svém pravidelném večerním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V uplynulých dvou dnech jednal s řadou světových lídrů včetně amerického prezidenta Joea Bidena nebo indického premiéra Naréndry Módího na summitu skupiny G7 v Hirošimě. V pátek se kromě toho zúčastnil summitu Ligy arabských států (LAS) v Saúdské Arábii.

Zelenskyj poukázal, že jednání skupiny G7 v Hirošimě se účastnili také zástupci zemí takzvaného globálního Jihu, který zatím Ukrajinu bránící se ruské agresi nepodporuje. Setkání s lídry některých těchto zemí i dalšími světovými představiteli ale Zelenskému dává v tomto ohledu naději na změnu, vyznívá z jeho projevu.

"Svět naslouchá našemu postoji. Ochrana a bezpečnostní záruky, navrácení veškerého našeho území, všech našich lidí, spravedlnost, uskutečnění našeho mírového vzorce. Ohledně všech bodů důležitých pro Ukrajinu existuje vzájemné pochopení s většinou světa," prohlásil Zelenskyj ve videozáznamu, které ho zachycuje s poněkud vyčerpaným výrazem na palubě letadla.

"Setkání s lídrem Indonésie bylo obsažné, setkání s prezidentem Jižní Koreje - je potenciál pevných vztahů ... Pohovořil jsem s lídry Vietnamu a Austrálie. Odděleně a do podrobností jsme hovořili s premiérem Japonska - budeme posilovat spolupráci," vyjmenoval Zelenskyj.

S Bidenem Zelenskyj v Hirošimě jednal o další americké vojenské pomoci a také o dodávkách stíhaček F-16 ukrajinskému letectvu. Vedle rozhovorů s výše zmíněnými lídry ukrajinský prezident absolvoval jednání také se zástupci Kanady, Německa, Francie, Británie, Itálie a s představiteli Evropské unie. Se Zelenským se naopak kvůli údajně nabitému programu během summitu nesetkal prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva, jehož země zastává k podpoře Ukrajiny zdrženlivý postoj.

Vřelého přijetí se Zelenskému dostalo i na pátečním jednání Ligy arabských států, na které nečekaně přiletěl. Podle televize Al-Arabíja byla účast Zelenského jako čestného hosta summitu součástí snahy Rijádu zprostředkovat mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Naréndra Módí (indický premiér) Summit G7 v Japonsku (Hirošima, 19.-21. května 2023)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

před 45 minutami

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

před 1 hodinou

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 3 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Smrt Matthewa Perryho se stále vyšetřuje. Řeší se, zdali smrtící látka nepřišla poštou

Loňskou tragickou smrtí populárního americko-kanadského herce Matthewa Perryho se zabývá Úřad pro potírání drog DEA i inspekce Americké poštovní služby USPS. Podle informací webu TMZ se poštovní inspekce snaží zjistit, zdali hercovi neposlal ketamin někdo poštou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy