Ukrajina za poslední den čelila 106 řízeným ruským střelám a skoro 60 dalším vzdušným úderům nepřítele, uvedl dnes ráno generální štáb ukrajinské armády. Většinu střel a použitých dronů podle jeho hlášení zlikvidovala ukrajinská protivzdušná obrana. Moskva tvrdí, že v pátek ruská armáda provedla "masivní úder" na kriticky důležitá energetická zařízení, která podle ní zajišťují fungování ukrajinského vojensko-průmyslového komplexu a dopravního systému.
Pátek přinesl nejnovější vlnu ruského bombardování ukrajinské infrastruktury, které provází poslední měsíce téměř rok trvající války. Oběti na životech ukrajinské úřady nehlásily, ministr energetiky Herman Haluščenko nicméně informoval o zásazích energetických zařízení v šesti regionech, což podle něj způsobilo výpadky v dodávkách elektřiny na většině území Ukrajiny.
"Nepřítel za posledních 24 hodin vyslal 106 (řízených) střel, a to i na civilní infrastrukturu," uvedl generální štáb, podle kterého 61 raket obránci zneškodnili. Kromě toho hlášení mluví o 59 náletech a více než 90 útocích raketomety. Ve 28 případech Rusové údajně použili drony íránské výroby Šáhed-136, přičemž 22 bylo sestřeleno.
Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že útočilo pomocí "vysoce přesných zbraní dlouhého dosahu" a bezpilotních letounů. "Všechna určená zařízení byla zasažena. Provoz energeticky náročných odvětví obranného průmyslového komplexu byl zastaven. Zablokován byl také přesun zahraničních zbraní, munice a zásob po železnici do bojových oblastí," sdělil v pravidelném hlášení mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov bez podrobností.
Ruská invazní armáda zároveň pokračovala v útočných operacích na východě Ukrajiny, která tvrdí, že odrazila sedm útoků v Doněcké a Luhanské oblasti.
Americký Institut pro studium války (ISW) v nejnovějším příspěvku o vývoji války napsal, že ruští vojenští komentátoři po pátečním bombardování přišli s tvrzeními o zásazích energetické infrastruktury ve více než desítce ukrajinských oblastí. "Ruská tvrzení o efektivitě úderů jsou ve srovnání s oficiálními ukrajinskými tvrzeními přehnaná a ruské síly na tyto údery nadále vynakládají již tak omezené zásoby přesně naváděných střel," uvádí odborníci z ISW.
Zároveň informují o pokračujících aktivitách okupantů na východě Ukrajiny, kde se čeká v nejbližších týdnech rozsáhlá ruská ofenziva. Útoky údajně pokračují u měst Svatove a Kreminna v Luhanské oblasti a také na více místech Doněcké oblasti včetně Bachmutu, o který se dál vedou tvrdé boje. Nejnovějším předmětem polemik v "ruském informačním prostoru" jsou podle ISW záběry nezdařeného útoku na obec Vuhledar jihozápadně od Doněcka, kde Rusové podle západních pozorovatelů utrpěli velké ztráty.
"Záběry ukazují, jak tyto ruské síly uplatňovaly vysoce dysfunkční taktiky," píše ISW. Záběry podle něj spíše než o špatném velení svědčí o tom, že útočná síla byla "pravděpodobně složená ze špatně vycvičeného mobilizovaného personálu".
Související

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Ukrajinci hlásí zásah ubytovny ruských vojáků v okupovaném Melitopolu
válka na Ukrajině , Ruská armáda
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 12 minutami

Biden se podle Bílého domu neobává občanské války v Izraeli
před 23 minutami

Bayern Mnichov ukončil spolupráci s Nagelsmannem. Na vině může být i přítelkyně
Aktualizováno před 31 minutami

Útok na škole v USA: Šest mrtvých, střílela mladá žena
před 36 minutami

IKEA prodala svou ruskou továrnu. Aktivity v zemi pozastavila před rokem
Aktualizováno před 42 minutami

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů. Chce dialog
Aktualizováno před 48 minutami

Maďarský parlament ratifikoval vstup Finska do NATO
Aktualizováno před 1 hodinou

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE
před 1 hodinou

I v Polsku navrhují zákaz TikToku v mobilech zaměstnanců veřejné správy
před 1 hodinou

František Straka míří z televizních obrazovek opět na lavičku. Tentokrát chytil laso od Trenčína
před 2 hodinami

Německá policie prohledala domov dvou prokremelských aktivistů
Aktualizováno před 2 hodinami

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel
Aktualizováno před 3 hodinami

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku
před 3 hodinami

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa
před 3 hodinami

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek
před 4 hodinami

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny
Aktualizováno před 4 hodinami

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce
před 4 hodinami

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády
Aktualizováno před 4 hodinami

Ostravská koalice přišla kvůli hnutí ANO o většinu v městském zastupitelstvu
před 4 hodinami

Rusko vyhrožuje: Máme zbraně schopné v krajním případě zničit Spojené státy
před 5 hodinami
Balaš se kvůli penězům pro VŠ sejde s Fialou, ve středu by o nich měla jednat vláda
Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) bude o navýšení rozpočtu vysokých škol (VŠ) na odměňování pedagogů jednat v úterý s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ve středu by pak na výjezdním zasedání v Jeseníku měla záležitost projednat vláda. Balaš to řekl novinářům po dnešním jednání se zástupci univerzit. Financování VŠ označil za dlouhodobě zanedbané, na řešení se podle něj musí vedle státu podílet i samotné školy.
Zdroj: ČTK