Ukrajinci na některých místech prolomili ruské obranné linie, tvrdí Londýn

O probíhající ukrajinské protiofenzivě nepochybují ani britští analytici, kteří evidují operace ukrajinské armády na několika úsecích fronty. Ruská armáda na některých místech přišla o první obranou linii a pod tlakem útočících jednotek ustoupila.

Britské ministerstvo obrany na twitteru uvedlo, že během posledních 48 hodin eviduje významné ukrajinské operace v několika sektorech na východě a jihu Ukrajiny. "Ukrajinské jednotky v některých oblastech pravděpodobně zaznamenaly postup a prolomily první linii ruské obrany. V jiných oblastech byl postup pomalejší," stojí ve zprávě na sociální síti.

Některé ruské jednotky jsou podle Londýna schopné provádět obranné manévry, zatímco jiné chaoticky ustoupily. "Ruské letectvo je neobvykle aktivní nad jižní Ukrajinou. Není však jasné, zdali jsou taktické letecké údery efektivní," uvádí ministerstvo. 

"Protiofenzivní i obranné akce na Ukrajině probíhají. V jaké jsou fázi, to vám neřeknu," mlžil dnes Zelenskyj podle agentury Ukrinform na tiskové konferenci s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Prezident dodal, že by rozhodně nevěřil různým telegramovým kanálům a obzvláště pak ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. 

BBC v pátek s odkazem na ruské představitele a vojenské blogery informovala o ukrajinských útocích a těžkých bojích v Záporožské oblasti. Mnozí vojenští experti se podle BBC domnívají, že cílem protiofenzivy je právě tato oblast. Argumentují snahou Kyjeva získat zpět přístup k Azovskému moři, rozdělit ruské jednotky vedví a eliminovat pozemní spojení s anektovaným poloostrovem Krym. 

Institut pro studium války (ISW) ve čtvrtek napsal, že Ukrajina již od neděle 4. června podniká ofenzivní operace s různými výsledky na třech úsecích fronty. Konkrétně zmiňuje limitovaný, ale přesto zásadní útok na západě Záporožské oblasti v noci ze středy na čtvrtek. Rusové se podle zámořských analytiků ubránili a ve čtvrtek byli zpátky na původních pozicích. 

Rusko obsadilo většinu Záporožské oblasti, včetně největší jaderné elektrárny v Evropě, brzy po začátku invaze do sousední země na konci února loňského roku. Dlouho očekávaná protiofenziva je další fází konfliktu. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy