Ukrajinci zahájili v neděli novou překvapivou ofenzivu v ruské Kurské oblasti, kam se jim podařilo proniknout loni v létě. Některé zprávy hovoří i o tom, že se jim při probíhající operaci podařilo obsadit nejméně jednu ruskou obec.
Podle agentury Ukrinform se ruské jednotky staly v příhraniční oblasti terčem překvapivých útoků z několika směrů. Uvedl to Andrij Kovalenko, který vede centrum pro boj s dezinformací při ukrajinské národní bezpečnostní a obranné radě.
"U Rusů v Kurské oblasti panují značné obavy, protože byli napadeni z několika směrů. Bylo to pro ně překvapení. Armádní jednotky aktivně operují," konstatoval Kovalenko. Podle informací zmíněné agentury se ještě v sobotu činily v oblasti především ruské jednotky, které podnikly přes 30 útoků na ukrajinské pozice. K úderům použili i dělostřelectvo a letectvo.
Britský deník Guardian píše, že o překvapivém ukrajinském útoku v Kurské oblasti informují i ruští vojenští blogeři. Ukrajinské ozbrojené kolony byly spatřeny při postupu přes zasněžená pole na severovýchod od města Sudža. Nepotvrzené zprávy hovoří o tom, že Ukrajinci obsadili obec Berdin.
Uskutečnění operace potvrdil i Andrij Jermak, šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Naznačil, že útok byl úspěšný. "Kurská oblast, dobré zprávy. Rusko dostává, co si zaslouží," napsal na telegramu.
Ukrajinská armáda překvapila ruského protivníka vpádem na jeho území před necelými šesti měsíci. Moskva se od léta marně snaží vytlačit nepřítele z Kurské oblasti. Do této chvíle se ruské armádě podařilo dobýt zpět asi 40 procent ztraceného území.
Související
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina , Ruská armáda , Rusko , Andrij Jermak
Aktuálně se děje
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
včera
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
včera
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
včera
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
včera
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
včera
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
včera
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
včera
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
včera
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
včera
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
včera
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
včera
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
včera
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
včera
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
26. dubna 2026 21:24
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
Dnes uplynulo přesně 40 let od nejhorší jaderné katastrofy v dějinách lidstva. V roce 1986 došlo v tehdejším Sovětském svazu na území dnešní Ukrajiny k explozi reaktoru číslo 4 v černobylské jaderné elektrárně. Tato událost, která kontaminovala téměř 50 000 kilometrů čtverečních půdy a ovlivnila životy více než 3,5 milionu lidí, zůstává dodnes mementem jaderné bezpečnosti.
Zdroj: Libor Novák