Ukrajině přestaly sloužit stovky terminálů Muskovy sítě Starlink

Na Ukrajině bylo zhruba před dvěma týdny kvůli nezaplaceným účtům odpojeno 1300 terminálů potřebných pro připojení k satelitní síti Starlink provozovanou společností SpaceX miliardáře Elona Muska. S odkazem na své zdroje o tom informovala americká společnost CNN. 

Jde o terminály používané armádou. Musk v polovině října uvedl, že jeho společnost už nebude internetové služby na Ukrajině platit, své oznámení ale nakonec odvolal. CNN už tehdy upozornila, že většinu z 20.000 terminálů plně nebo částečně financovaly jiné zdroje - například USA, Británie nebo Polsko.

Musk se podle dřívější zprávy CNN obrátil na americké ministerstvo obrany s žádostí, aby financování převzalo. V polovině října pak na twitteru sdělil, že jeho společnost nebude už terminály na Ukrajině zdarma provozovat, nakonec ale po dni svoje oznámení odvolal. Jednání mezi miliardářem a Pentagonem ale ve skutečnosti pokračuje, napsala nově CNN.

Ukrajina se s výpadky terminálů potýkala několikrát. Nejnovější výpadek, který podle zdroje CNN začal 24. října, působí ukrajinské armádě značné problémy. Za odpojením byl podle tohoto zdroje nedostatek financí. Jde o terminály, které v březnu Ukrajina obdržela od britské firmy a používala je při bojových operacích.

Muskova společnost podle CNN za provoz každého z těchto 1300 terminálů účtovala měsíčně 2500 dolarů (zhruba 61.000 korun), a Ukrajina tak měla v září zaplatit 20 milionů dolarů (490 milionů korun), na což neměla prostředky. Začátkem října se proto Kyjev obrátil na Británii a požádal ji o poskytnutí zhruba tří milionů dolarů na zaplacení služby. Británie ale údajně odmítla s tím, že jsou důležitější oblasti, do nichž by měly finance plynout. Nejmenovaný britský činitel ale CNN sdělil, že jeho země podporuje několik terminálů, které mají pro ukrajinské vojáky taktický význam.

Muskovi se dostalo díků za to, že bezprostředně po únorovém zahájení ruské invaze zpřístupnil na Ukrajině satelitní službu Starlink. V situaci, kdy napadenou zemi postihly výpadky klasických komunikačních síti, se služba ukázala jako velmi užitečná jak z hlediska civilních, tak vojenských účelů.

Související

Více souvisejících

Elon Musk Ukrajina válka na Ukrajině Starlink

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Byty

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

StarDance

Na prahu semifinále StarDance opustil Josef Maršálek

Dnes poprvé v letošní řadě StarDance páry tančily dvakrát. V minulém díle nikdo nevypadl, naopak se taneční páry rozrostly o vozíčkáře, kterým byl přenos věnován. Během večera se vybralo více než 25 milionů korun a padala i velmi vysoká hodnocení od poroty, která se promítla do dnešního hodnocení. Nečekaně také nastala změna ve složení poroty. Soutěž dnes nakonec opustil Josef Maršálek s Adrianou Maškovou.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Válka proti Hamásu bude pokračovat, dokud ho nezničíme, řekl Netanjahu. Další rukojmí nepropustíme, reagují militanti

Válka proti Hamásu v pásmu Gazy bude pokračovat, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů včetně návratu všech rukojmích a zničení islamistického hnutí. Dnes to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Hamás naopak vzkázal, že nepropustí další rukojmí, dokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně a neobnoví příměří v Pásmu Gazy.

včera

včera

včera

císař František Josef I.

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie

Přesně před 175 lety, dne 2. prosince 1848, usedl na trůn mladičký císař František Josef I. Panovníkem se tehdy osmnáctiletý člen habsbursko-lotrinské dynastie vůbec neměl stát, donutily ho k tomu však náhlé okolnosti. O jeho vládě, která trvala bezmála 68 let, již bylo napsáno mnohé. Jaký byl však jeho osobní život? Ten poznamenala řada tragédií a neštěstí. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zimní počasí úřaduje. Platí výstraha pro značnou část Česka

Na Česko se už v pátek začal z oblohy opět sypat sníh, do neděle mají místy spadnout desítky centimetrů nového sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto varuje před jevy, které mohou dělat problémy zejména v silniční dopravě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy