Přes 100 ruských vojáků bylo údajně ve středu zajato ukrajinskými silami při přeshraničních útocích v ruské Kurské oblasti. Informoval o tom ve čtvrtek nejmenovaný zdroj z ukrajinských bezpečnostních sil, uvedl server Ukrajinska pravda.
Zajatých 102 vojáků z ruského 488. gardového motostřeleckého pluku a jednotky Achmat představuje podle zdroje největší jednorázově zajatou skupinu vojáků od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.
"Ukrajinští vojáci obsadili a vyčistili rozlehlou, betonovou, dobře opevněnou baštu s podzemními komunikačními a vojenskými ubytovacími prostory, jídelnou, zbrojnicí a dokonce i lázněmi," uvedl zdroj. Zveřejnil také fotografie zajatých ruských vojáků, kteří sedí či leží na zemi v bunkru, přičemž jejich přilby a zbraně jsou uloženy u zdi. Dále sdělil, že zajatí vojáci budou později vyměněni za ukrajinské zajatce.
Ukrajina a Rusko si pravidelně vyměňují válečné zajatce. Poslední taková výměna proběhla v červenci, přičemž ukrajinský veřejný ochránce práv Dmytro Lubinec tento týden uvedl, že jedná o další výměně se svým ruským protějškem. Kyjev zároveň uvádí, že od začátku invaze se podařilo vrátit do vlasti z ruského zajetí již 3405 lidí.
Kurská oblast je v centru pozornosti od 6. srpna, kdy na její území vtrhly ukrajinské ozbrojené síly, což vedlo k vyhlášení režimu mimořádné situace na federální úrovni od minulého pátku. Ukrajina tvrdí, že se jí během této největší přeshraniční operace od začátku ruské invaze podařilo získat v Rusku území o rozloze přes 1000 kilometrů čtverečních.
Ruské úřady uvádějí, že po útoku na Kurskou oblast bylo evakuováno již téměř 200 000 lidí. Evakuace byla nařízena také v části Belgorodské oblasti, kde ve čtvrtek vyhlásili režim mimořádné situace na federální úrovni.
Související
Raději právní kroky, než ruskou armádu na belgických hranicích, vzkázal Zelenskyj Bruselu
Pokud Ukrajina padne, polská nezávislost bude ohrožena, varoval evropské lídry Tusk
válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina , Ruská armáda
Aktuálně se děje
včera
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
včera
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
včera
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
včera
Metru se nevyhnuly potíže ani v předvánočním čase. V pátek skončí dlouhé omezení
včera
Matka odsoudila čin obviněného únosce. Řekla, jak ho vychovávala
včera
Turek má být při hlasování o důvěře ministrem. Hrad určil termín klíčové schůzky
včera
Vánoční předpověď počasí. O svátcích by mohlo sněžit
včera
Raději právní kroky, než ruskou armádu na belgických hranicích, vzkázal Zelenskyj Bruselu
včera
Pokud Ukrajina padne, polská nezávislost bude ohrožena, varoval evropské lídry Tusk
včera
Pokud Ukrajina nezíská finance, do jara, začnou drastické škrty, varoval Zelenskyj
včera
Rusové se o víkendu sejdou na Floridě s Trumpovými vyjednavači. Dostanou novou dohodu
včera
Polsko se opevňuje před Ruskem. Na východní hranici staví obranné linie, které se osvědčily na Ukrajině
včera
Jednání o půjčce Ukrajině tříští Evropu. Na povrch vyplouvají staré spory, ve hře je nový plán
včera
V Bruselu začíná summit, který rozhodne o finančním kolapsu Ukrajiny
včera
Ukrajina se musí vzdát, prohlásil ruský diplomat. Zelenskyj naznačil, co bude dál
včera
Ať Macinka závěrečné varování od Lipavského klidně ignoruje. Historie ale mluví jasně
včera
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D1 na Vysočině. Havaroval i autobus
včera
Turek se podíval do kalendáře. Chce novou schůzku s prezidentem
včera
Trump se rozhodl přilepšit vojákům. USA mají dosud nevídaný respekt, tvrdí prezident
17. prosince 2025 21:28
Ani Ukrajina, ani Pásmo Gazy. Rutte prozradil, co je největším úspěchem Trumpa
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro BBC označil slib členských zemí vynakládat 5 % HDP na obranu za největší zahraničněpolitický úspěch Donalda Trumpa. Podle šéfa Aliance je právě díky tlaku amerického prezidenta společenství silnější než kdykoliv předtím.
Zdroj: Libor Novák