Ukrajinská rozvědka: Rusové prchají z Krymu a v panice budují zákopy

Ukrajinská rozvědka hlásí paniku Rusů před protiofenzivou. Někteří členové okupačních správ Doněcké a Luhanské oblasti už „sedí na kufrech“ a zajistili bezpečí svým rodinám, sami kvůli dohledu Kremlu utéct nemůžou. Mezitím kolaboranti z Krymu prchají do hlavní části Ruska. Zřejmě předpokládají ukrajinský průlom i na poloostrov. 

Ruští okupanti se připravují na ukrajinskou protiofenzivu. Jak EuroZprávy.cz napsaly nedávno, vytvářejí zákopové systémy zejména v okolí pravého břehu Dněpru a směrem na Krymský poloostrov. V úvahu připadají protiútoky z několika stran a Rusové patrně panikaří. U Bachmutu je situace jiná a Ukrajincům se tu příliš nedaří. 

Ačkoliv ještě před několika dny šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin vyhrožoval odchodem skupiny od Bachmutu, tak v neděli oznámil, že jednotky už dostávají nové zásoby. Wagnerovci zřejmě zůstanou bojovat po boku čečenských bojovníků Ramzana Kadyrova. Během neděle dokonce skupina podle Prigožinových slov postoupila o dalších 130 metrů. „Slíbili nám všem poskytnout munici a výzbroj, kterou potřebujeme. Všechno nutné bude dovezeno,“ sdělil podle serveru The Moscow Times. 

Ukrajinu mezitím zasahují další mohutné raketové útoky, zatímco Rusové oslavili Den vítězství. Zpravodajský server Guardian popsal, že má „hořkou příchuť“ kvůli tisícům mrtvých mužů v nové válce zaviněné Vladimirem Putinem. 

Představitel Hlavního ředitelství zpravodajských služeb ukrajinského ministerstva obrany Andrij Jusov poskytl serveru RBC-Ukraine rozhovor o budoucnosti protiofenzivy a ruských přípravách na ni.  

Jusov potvrdil, že se mezi Rusy šíří panika. „Vidíme ženijní práce, zákopy, nejrůznější stavby, takzvané ‚dračí zuby‘, přesuny živé síly a techniky. Na druhé straně, ano, to vše je doprovázeno panickými náladami mezi okupanty, mezi okupační správou, včetně ruské armády. To lze vyčíst z odposlechů a dalších informací,“ popsal. Dále zhodnotil kopání zákopů poblíž Krymského poloostrova. Rusové tím pádem nade vší pochybnosti počítají s vlastním ústupem a průlomem na Krym ze strany ukrajinských ozbrojených sil.  

Vedení okupační správy Krymu a další armádní velitelé se už postarali o přestěhování svých rodin mimo okupovaná území. „Někteří šťastlivci se dokonce přestěhovali mimo Ruskou federaci nebo alespoň na území Moskvy. Totéž platí pro politické elity – podnikatele, politiky a armádní činitele. Ty již rodinám zajistily větší bezpečnost. Totéž platí o prodeji jejich majetku a dalších věcí. Široké veřejnosti se ale nadále tvrdí, že jde vše podle plánu.“ 

Útěky se netýkají pouze Krymu. Podle Jusova ti, kdo neopustili okupační správy Doněcké a Luhanské lidové republiky, nyní už „sedí na kufrech“. Prozatím neutekli, protože Kreml podobné únikové akce hlídá. „V této situaci jsou jejich rodiny do značné míry rukojmím kremelského režimu,“ doplnil.  

Rusové se obávají průniku Ukrajinců do vnitrozemí. Jusov upozornil, že inženýrské práce probíhají na samotném území Ruské federace. „Zřejmě se obávají různých scénářů a aktivity ukrajinských bezpečnostních a obranných sil v různých směrech,“ myslí si. 

Pokud se Ukrajincům podaří dobýt Krym a jeho okolí, patrně si tam ukrajinští občané jen tak na dovolenou nezajedou. „Všechny pláže jsou rozkopané, mnohé jsou zaminované. V koncentračních táborech nejsou žádné prázdniny. Dnes je celá Ruská federace a dočasně okupovaná území velkým režimním zařízením, vojenskou základnou s prvky koncentračního tábora,“ podotkl.  

Dále Rusům chybí moderní zbraně. Primárními cíli pro ruské rakety by technicky měly být zásobovací trasy, logistika, technika a živá síla. Vzhledem k nedostatku zpravodajských informací podnikají údery na civilní objekty, následkem čeho netrpí armáda – ale nevinní lidé. „Ukazuje to na genocidní povahu války, kterou Rusko vede proti Ukrajině,“ dodal Jusov.  

Související

Volodymyr Zelenskyj na summitu EU. (6. března 2025).

Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo

Summit Evropské unie v Bruselu nepřinesl očekávaný průlom v klíčových otázkách finanční pomoci pro Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neskrýval svou hlubokou frustraci z patové situace, která nastala v důsledku trvajícího veta Maďarska a Slovenska. Ve svém projevu k Evropské radě zdůraznil, že zpoždění v dodávkách pomoci přímo ohrožuje životy a stabilitu jeho země.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Krym Ruská armáda Ukrajina Armáda Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích

I na Slovensku je kauza podezřelého pátečního požáru v Pardubicích velkým tématem. Tamní policie neví o jakékoliv souvislosti události se Slovenskem, kde by momentálně nemělo hrozit jakékoliv nebezpečí. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie vyšetřuje požár v Pardubicích pro podezření z terorismu.

Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích

Na místě pátečního požáru v Pardubicích pokračuje policejní vyšetřování. Práci již dokončili pyrotechnici, které vystřídali kriminalisté. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. V pátek se dokonce sešla Bezpečnostní rada státu. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Tanker, ilustrační fotografie.

Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu

Česko je mezi zeměmi, které chtějí zajišťovat bezpečnost tankerů v Hormuzském průlivu, jímž proudí do světa cenná ropa. Vyplývá to z informací zahraničních médií. Washington ostatně naznačil, že o zajištění bezpečného lodního provozu v průlivu by se měly starat státy, které ho využívají. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace

Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury. 

včera

Andrej Babiš

Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

včera

včera

včera

Trump neví, s kým z Íránu mluvit. Američanům se prý daří extrémně dobře

Americký prezident Donald Trump v pátek vyzdvihl úspěchy americké armády během operace proti Íránu. Šéf Bílého domu dále prohlásil, že Washington netuší, s kým z Teheránu má případně vést diplomatická jednání. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy