USA a Kanada uvalily kvůli ruské invazi sankce na wagnerovce a Kyrgyzstán

Vláda Spojených států oznámila další rozšíření protiruských sankcí s cílem izolovat Moskvu od technologií s vojenským využitím a finančních zdrojů. Podle tiskové zprávy Amerického ministerstva financí jsou nyní zahrnuty i některé firmy sídlící v Kyrgyzstánu, které se podle něj podílely na obejití obchodních restrikcí. Kanadská vláda rovněž oznámila opatření proti desítkám ruských subjektů, včetně představitelů žoldnéřské Wagnerovy skupiny.

Sankční opatření USA postihují 18 jednotlivců a desítky organizací, jak uvedl sankční orgán ministerstva financí OFAC. Kromě toho bylo na sankční seznam přidáno několik ruských nákladních lodí. Kanada na sankční seznam spojený s válkou na Ukrajině přidala 39 Rusů a 25 ruských společností.

"Nynější opatření představují další krok v našem úsilí omezit vojenské schopnosti Ruska, jeho přístup k válečným dodávkám a jeho hospodářské výsledky," prohlásil ve tiskové zprávě náměstek z ministerstva financí Wally Adeyemo. "Dokud Rusko povede svou nevyprovokovanou a brutální válku proti Ukrajině, budeme uvalovat sankce s cílem zbavit Rusko technologií, které potřebuje," dodal.

Mezi nově zasaženými subjekty jsou i čtyři kyrgyzské firmy, které podle amerických úřadů Rusové využívají k nakupování zahraniční elektroniky a dalších výrobků. Mnohé z těchto subjektů předtím dodávaly součástky, které se používají v ruských zbraních, například střelách s plochou dráhou letu nebo bezpilotních letounech, upozornil OFAC.
 

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Kanada sankce Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy