USA po 10 letech zrušily zákaz používání amerických zbraní pro ukrajinský pluk Azov

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena se rozhodla zrušit zákaz používání amerických zbraní pro ukrajinský pluk Azov. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server The Washington Post.

Podle ministerstva zahraničí bylo rozhodnutí o zrušení omezení založeno na důkladném prověření pluku Azov. Omezení byla před 10 lety zavedena na základě tzv. Leahyho zákona, který zakazuje poskytovat vojenskou pomoc zahraničním jednotkám, pokud se prokáže, že se beztrestně dopouštějí porušování lidských práv.

Ministerstvo zahraničí však uvedlo, že u pluku Azov nebyly potvrzeny žádné takové případy, uvádí The Washington Times. Nyní bude mít Azov přístup k americké pomoci stejně jako ostatní ukrajinské jednotky.

Pluk Azov, který je součástí Národní gardy Ukrajiny, je považován za velmi účinnou vojenskou jednotku. Na začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 hrdinsky bránil ocelárny Azovstal v přístavním městě Mariupol.

Spojené státy před zhruba 10 lety zakázaly pluku Azov používání amerických zbraní kvůli obavám z rasistických, xenofobních a ultra-nacionalistických postojů některých jeho zakladatelů.

Představitelé OSN pro lidská práva rovněž tvrdili, že Azov porušuje humanitární právo. V srpnu 2022 ruský nejvyšší soud zařadil pluk Azov na seznam teroristických organizací.

Pluk Azov, také známý jako Azovský pluk, je ukrajinská vojenská jednotka, která se proslavila během konfliktu na východní Ukrajině. Původně vznikla jako dobrovolnický prapor v roce 2014 a později byla začleněna do Národní gardy Ukrajiny. 

Pluk Azov se rychle stal známým díky svým úspěchům na bojišti. Jedním z nejvýznamnějších momentů byl jeho podíl na osvobození města Mariupol v roce 2014. Díky své bojové efektivitě a odhodlání si získal reputaci jedné z nejúčinnějších ukrajinských vojenských jednotek.

V listopadu 2014 byl Azov oficiálně začleněn do struktury Národní gardy Ukrajiny, což znamenalo jeho transformaci z dobrovolnického praporu na regulérní vojenskou jednotku. Tento krok mu poskytl větší přístup k oficiálním zdrojům a vojenskému vybavení.

Pluk Azov se stal předmětem kontroverzí kvůli extremistickým postojům některých jeho členů. Někteří zakladatelé a členové pluku byli spojováni s krajně pravicovými, rasistickými a xenofobními názory.

Tento aspekt vedl k mezinárodní kritice a obavám o dodržování lidských práv. OSN a jiné lidskoprávní organizace obvinily pluk Azov z porušování humanitárního práva. Dnes je pluk Azov integrální součástí ukrajinských ozbrojených sil a pokračuje ve své vojenské činnosti.

Související

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) válka na Ukrajině zbraně

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy