USA zkritizovaly prohlášení izraelského ministra o vyhlazení palestinské vesnice

Výzva izraelského ministra financí "k vyhlazení" palestinské vesnice představuje podněcování k násilí a premiér Benjamin Netanjahu by se od něj měl veřejně distancovat, uvedlo dnes americké ministerstvo zahraničí.

Bezalel Smotrič, který je šéfem krajně pravicové strany Náboženský sionismus, svá slova pronesl na dnešní konferenci. Na dotaz ohledně víkendového útoku radikálních židovských osadníků na palestinskou vesnici Huvára, Smotrič odvětil: "Myslím, že Huváru je třeba vyhladit." Dodal, že to musí udělat "Izrael, ale ne jednotliví lidé".

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price dnes novinářům řekl, že Smotričovy komentáře byly "nezodpovědné a odporné". "Stejně jako odsuzujeme palestinské podněcování k násilí, odsuzujeme i tyto provokativní poznámky, které představují rovněž podněcování k násilí," dodal Price.

Po zveřejnění svých komentářů k Huváře vydal Smotrič prohlášení, ve kterém uvedl, že média jeho slova nesprávně interpretovala. Výzvu k vyhlazení vesnice ale nijak neodvolal, uvedla agentura Reuters. "Hovořil jsem o to, že je Huvára nepřátelskou vesnicí, která se stala teroristickou základnou, ze které jsou denně páchány útoky proti Židům," uvedl ministr financí. "Podporuji nepřiměřenou reakci izraelské armády a bezpečnostních složek na každý teroristický čin, včetně deportací rodin teroristů," dodal Smotrič.

Útok radikálních židovských osadníků na obci Huvára se odehrál v neděli večer. O život přišel jeden Palestinec a více než 100 dalších lidí utrpělo zranění, z toho čtyři vážná. Zničeny byly desítky aut a řada domů. Dav reagoval na zabití dvou Židů palestinským radikálem z téhož dne.

Generálmajor Jehuda Fuchs, který velí izraelské armádě v oblasti, uvedl, že jeho jednotky byly na pokusy o odplatu osadníků připraveny, ale intenzita násilí, kterého se podle něj dopustily desítky lidí, je překvapila. Incident v Huváře označil za pogrom, který spáchali zločinci. "Kolektivní tresty nepomáhají v boji proti terorismu, naopak mohou terorismus dokonce vyvolat," řekl.

Pogrom je davový útok, často schvalovaný úřady, proti náboženské, rasové nebo národnostní menšině. Termín obvykle bývá používám v souvislosti s útoky na Židy v Rusku na konci 19. a začátku 20. století.

Související

Více souvisejících

Izrael palestina Benjamin Netanjahu USA (Spojené státy americké) Bezalel Smotrič

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy