V Bulharsku zadrželi a vyslýchají pět lidí kvůli útoku v Istanbulu

V Bulharsku vyslýchají pět lidí kvůli útoku, při němž 13. listopadu v Istanbulu přišlo o život šest lidí. Turecké úřady podezírají z účasti na atentátu kurdské milice v Sýrii YPG a Stranu kurdských pracujících (PKK). Turecko požádalo o vydání pětice podezřelých.

"Pět lidí bylo obviněno, že pomohli jednomu z osnovatelů atentátu uprchnout," řekla dnes mluvčí generálního prokurátora v Sofii Sijka Milevová. Podle ní se tito lidé podíleli na zajištění logistiky útoku. Čtyři muže soud poslal do vazby, jednu ženu nechal na svobodě. Tři z vyslýchaných lidí jsou z Moldavska a další dva jsou Kurdové ze Sýrie. Pětice také čelí obvinění z převaděčství. Advokát jednoho za zadržených uvedl, že jeho klient obvinění odmítá.

Soud v Sofii v tiskové zprávě naznačil, že spojitost s atentáty není zatím příliš pevná. "Jedinou spojitost tvoří mobilní telefon, který jeden ze zadržených údajně použil, aby kontaktoval osobu zapojenou do atentátu," uvedl soud.

Exploze na ulici pro pěší v centru Istanbulu zabila šest lidí a 80 lidí zranila. V Turecku po ní zatkli 49 lidí, soud nařídil později vazbu pro 17 osob včetně hlavní podezřelé. Tou je Syřanka Ahlam Albašírová, která při výslechu řekla, že ji vycvičili v Sýrii členové PKK. Přiznala, že položila tašku s výbušninami na lavičku, ale tvrdí, že neznala její obsah.

Do kontaktu s PKK přišla poprvé v roce 2017 prostřednictvím svého tehdejšího přítele, a zůstala s ní ve styku i po rozchodu s ním. PKK stejně jako YPG jakoukoli účast na atentátu popřely.

Související

Více souvisejících

Bulharsko Turecko

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

Slovensko se dál přiklání k Rusku. Jeho ministr se setkal s Lavrovem, Fico ho pochválil

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem na okraji diplomatického fóra v tureckém městě Antalya. Informaci o schůzce poskytl slovenský Denník N.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy