V Číně nyní v souvislosti s onemocněním covid-19 umírá kolem 9000 lidí denně, tvrdí britská analytická společnost Airfinity. Jde o téměř dvojnásobek odhadu z minulého týdne, uvedla agentura Reuters. Bilance je v rozporu s oficiálními údaji k epidemii v zemi, která má zhruba 1,4 miliardy obyvatel.
Infekce se v Číně začala výrazněji šířit v listopadu a tento měsíc nabralo šíření na rychlosti poté, co Peking zrušil svou dlouhodobou politiku nulového covidu, včetně rozsáhlých uzávěr, pravidelného testování obyvatelstva a zveřejňování údajů o asymptomatických případech.
Kumulativní počet úmrtí v Číně od 1. prosince pravděpodobně dosáhl 100.000 a počet nakažených dosáhl 18,6 milionu, uvedla Airfinity. Britská firma provádí modelování na základě dat z čínských regionů před zavedením nedávných změn v hlášení případů.
Společnost očekává, že infekce v Číně dosáhnou prvního vrcholu 13. ledna s 3,7 milionu případů denně. To je v kontrastu s několika tisíci případů hlášených zdravotnickými úřady. Počet úmrtí dosáhne podle Airfinity vrcholu 23. ledna s 25.000 mrtvými denně.
Od 7. prosince, kdy Čína učinila náhlý obrat v covidové politice, úřady tvrdí, že zaznamenaly deset úmrtí na covid-19. K 28. prosinci činil oficiální počet úmrtí na covid-19 v Číně od počátku pandemie 5246. Podle Airfinity v Číně za poslední přibližně tři roky zemřelo 1,3 až 2,1 milionu nakažených.
Hlavní čínský epidemiolog Wu Cun-jou uvedl, že jeho tým plánuje vyhodnocovat úmrtí jinak. Bude měřit rozdíl mezi počtem mrtvých v současné vlně infekcí a počtem úmrtí, která by se očekávala, kdyby k epidemii nikdy nedošlo. Výpočtem takzvané "nadměrné úmrtnosti" bude podle něj Čína schopna zjistit, co podcenila.
26. března 2026 13:16
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
Související
Trump oznámil, kdy pojede do Číny. Návštěvu odložil kvůli válce s Íránem
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
Čína , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Na pozemní invazi čekáme, jsme připraveni rozpoutat zkázu, vzkazuje Írán USA
před 2 hodinami
Kudy unikají citlivé informace z EU? Kremlu donáší německá AfD, obávají se politici
před 3 hodinami
Jurečka v televizi tvrdě kritizoval vládu. Klempíře označil za infantilního a neschopného ministra, který jen točí videa
před 4 hodinami
USA chtěly zabránit Íránu v zisku jaderné zbraně. Udělaly ale pravý opak, shodují se experti
před 6 hodinami
Největší demonstrace v historii USA? Na protestech No Kings vystoupilo proti Trumpovi osm milionů lidí
před 7 hodinami
Pentagon se připravuje na pozemní operaci v Íránu. Mohla by trvat měsíce
před 8 hodinami
Ukrajinská armáda zintenzivnila operace zaměřené na ruskou energetickou infrastrukturu
před 10 hodinami
Írán nečekal, že dokáže držet globální ekonomiku jako rukojmí. Na svůj mírový seznam přidal další položku
před 11 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: V noci se do Česka vrátí mrazy
včera
V USA začínají mohutné protesty proti Trumpovi. Demonstruje se i v Evropě či za polárním kruhem
včera
Velrybu zaseklou na mělčině v Německu záchranáři po týdnu vysvobodili. Druhý den uvízla znovu
včera
Ulice zejí prázdnotou. Kanaďané kvůli Trumpovi masivně bojkotují americké obchody a služby
včera
Každý student se bude učit střílet. Lotyšsko kvůli Rusku zavádí povinný vojenský výcvik pro střední školy
včera
Česko zůstane bez ochrany? Trump chce členům NATO neplnícím závazky sebrat právo na aktivaci článku 5
včera
Prezident USA zvažuje přejmenování Hormuzského průlivu na Trumpův průliv
včera
Kallasová se na schůzce G7 pohádala před ostatními ministry s Rubiem
včera
Rubio se rázně pustil do Zelenského. Obvinil ho ze lži
včera
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
včera
Dnes v noci začne platit letní čas. Ručičky se posunou o hodinu dopředu
včera
Politico: Česko je na tom ze všech států nejhůře. Na obranu dává ještě míň než Maďarsko
Alianční „třída“ roku 2025 složila maturitu úspěšně. Všech dvaatřicet členských států NATO poprvé v historii splnilo stanovený cíl a vynaložilo na obranu minimálně 2 % svého hrubého domácího produktu. Výroční zpráva zveřejněná v Bruselu ukazuje, že po dekádě od stanovení tohoto závazku v roce 2014 se společenství konečně dočkalo plošného plnění.
Zdroj: Libor Novák