V domě Trumpova viceprezidenta Mikea Pence se našly tajné dokumenty

V domě bývalého amerického viceprezidenta Mikea Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů, uvedla dnes zpravodajská televize CNN. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

Objev tajných materiálů v domě Pence v Indianě podle agentury Reuters v dopise Národnímu archivu potvrdil i právník politika. Dokumenty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo, ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Pence se podle svého právníka rozhodl nechat prověřit dokumenty ve svém domě, když média informovala o tajných materiálech nalezených u Bidena. Objevil se přitom "malý počet dokumentů, které by mohly obsahovat citlivé nebo utajované informace". Loni přitom třiašedesátiletý politik na dotaz novináře, jestli si z Bílého domu odnesl tajné dokumenty, odvětil, že ne.

Je to už několikátý případ z poslední doby, kdy se v domech či kancelářích špičkových politiků našly utajené dokumenty. Nejsledovanější je případ materiálů nalezených v domě Bidena ve Wilmingtonu ve státu Delaware a v jeho bývalé kanceláři ve Washingtonu. Dokumenty jsou z doby jeho úřadování v Senátu a ve funkci viceprezidenta. Případem ze zabývá zvláštní vyšetřovatel Robert Hur, kterého nedávno jmenoval americký ministr spravedlnosti Merrick Garland.

Kvůli neodevzdání dokumentů Národnímu archivu teď osmdesátiletý politik čelí kritice republikánů, zvlášť když v minulosti jako nezodpovědného označil exprezidenta Trumpa, který měl ve své floridské rezidenci řadu utajovaných materiálů z doby svého prezidentství, a navíc je odmítal odevzdat. Proto v jeho rezidenci na Floridě loni FBI uskutečnila domovní prohlídku a dokumenty odvezla. Také Trump kvůli případu čelí vyšetřování.

Související

Více souvisejících

Mike Pence USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 47 minutami

Aktualizováno před 48 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy