V Kyjevě jednal český zmocněnec o české pomoci například v nemocnicích

Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný v Kyjevě jednal o české pomoci při zajišťování potřebných funkcí městské infrastruktury i provozu městských nemocnic. Zmocněnec to sdělil ČTK. Cílem dalších misí na Ukrajinu budou i kontakty mezi českými a ukrajinskými odborníky v oblasti rehabilitace, lékaři v Česku mají podle Kopečného obrovské know-how.

O jednání informoval v úterý kyjevský starosta Vitalij Kličko. Kromě Kopečného byli mezi hosty také zástupci českého byznysu, napsal na facebooku.

Kopečný uvedl, že cílem jeho mise je koordinace českých aktivit při rekonstrukci Ukrajiny. Kyjevský starosta podle něj pogratuloval Česku ke zvolení nového prezidenta Petra Pavla.

"Z hlediska rekonstrukce pak starosta Kličko poznamenal, že například jen v Kyjevě bylo zničeno přes 800 rodinných domů a 470 bytových domů. Pan Kličko poděkoval Česku za dosavadní pomoc, a to nejenom v oblasti dodávek zbraní a dalšího vojenského materiálu. Ukrajina podle něj bojuje nejen za sebe, ale za celou Evropu," uvedl Kopečný.

Jednání se týkalo české pomoci při zajišťování funkcí městské infrastruktury, ale i při provozu městských nemocnic. Konkrétní projekty se již na Ukrajině realizují, například ve Lvovské oblasti, kde bylo díky Česku kompletně vybaveno několik operačních sálů v nemocnici Vynnyky, uvedl Kopečný.

"V Kyjevské oblasti jsem navštívil centrální nemocnici ministerstva vnitra, kterou prošlo již více než 2000 zraněných ukrajinských vojáků. Tato konkrétní nemocnice byla od začátku války již pětkrát zasažena ruskými raketami. Pro české organizace, nemocnice i firmy je zde mnoho příležitostí, jak dokázat, že v oblasti zdravotnictví patříme ke světové špičce," dodal zmocněnec.

Čeští lékaři mají podle něj obrovské know-hov v oblasti rehabilitace, proto se bude snažit nejen on propojovat tuzemské a ukrajinské odborníky. "V souvislosti s těžkými poraněními můžeme v Česku nabídnout i řadu zkušeností v rámci plastické a rekonstrukční chirurgie," uvedl. Kopečný o tom diskutoval se zástupci ukrajinského ministerstva zdravotnictví.

Obnova Ukrajiny musí postupovat podle preferencí a představ samotných Ukrajinců a musí se dít už nyní, navzdory válečnému konfliktu. "Jedině tak můžeme pomoci Ukrajině v jejím vytrvalém boji a zajistit lepší život pro její obyvatele po válce," uzavřel.

Ukrajina je od loňského února terčem útoků ruských jednotek. Rusko od loňského podzimu pravidelně podniká vzdušné údery proti ukrajinské energetické infrastruktuře a městům včetně Kyjeva. Zásahy v metropoli Kličko hlásil i minulý čtvrtek při zatím poslední masivní vlně útoků.

Související

Více souvisejících

Kyjev Ukrajina Vitalij Kličko

Aktuálně se děje

před 38 minutami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie vyšetřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové Vsi. Výsledky mají být známy během několika dní. Policie na vyšetřování spolupracuje s úřadem bezpečnosti práce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy